Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

12.07.2020, 22:27 CEST
Juliánské datum: 2459043.35
Brno - soumrak (9° ↓): 20h 6m UT
Brno - svítání (9° ↓): 1h 52m UT
Max.délka pozorování: 5.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 22:36) Měsíc (↓ 10:37)

Stáří (dny): 22.3

(↑ 03:06) Slunce (↓ 18:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

VĚDCI OBJEVILI OBŘÍ HALO KOLEM GALAXIE V ANDROMEDĚ


Okolní halo kolem galaxie v Andromedě. Kredit: HSTVědci s pomocí NASA Hubble Space Telescope objevili, že obrovské halo plynu obklopující galaxii v Andromedě - našeho nejbližšího galaktického souseda - je asi šestkrát větší a 1000 krát hmotnější než se dříve myslelo. Tmavé, téměř neviditelné halo se rozkládá do vzdálenosti asi miliónu světelných let od své mateřské galaxie, až na půl cesty k naší vlastní galaxii, Mléčné dráze. Toto zjištění astronomům skýtá více informací o vývoji a struktuře obří galaktické spirály, jako jedené z nejběžnějších typů galaxií ve vesmíru.

"Hala jsou plynné atmosféry galaxií. Podle modelů tvorby galaxií vlastnosti těchto plynných hal řídí rychlost zrodu hvězd v galaxiích," vysvětluje vedoucí výzkumu Nicolas Lehner z University of Notre Dame v Indianě. Astronomové se domnívají, že obří halo obsahuje polovinu množství hvězd v samotné galaxii v Andromedě a to ve formě horkého difuzního plynu. Pokud bychom mohli halo pozorovat pouhým okem, dosahovalo by na obloze průměru 100 krát většího než Měsíční úplněk. To odpovídá asi ploše, jakou na obloze zakryjeme dvěma míči drženými v rukou v natažených pažích.

Andromeda galaxie, známá také jako M31, leží 2,5 milionu světelných let daleko a vypadá jako slabý mlhavý obláček asi o 6 násobku průměru Měsíce v úplňku. Je považována za blízké dvojče naší Galaxie.

Vzhledem k tomu že plyn v halu v Andromedě je tmavý, tým se zaměřil na světlé pozadí objektů, které prochází prostřednictvím plynu a pozoroval, jak se jejich světlo změnilo. Je to trochu podobné, jako při nočním pohledu na zářící světlo na dně bazénu. Ideální "světelné" pozadí pro takové studie jsou kvasary, které jsou velmi vzdálené. Jsou to světlá jádra aktivních galaxií poháněných černými děrami. Tým použil 18 kvasarů nacházejících se vzadu za Andromedou a studoval jak materiál je distribuován i mimo viditelný disk galaxie. Jejich výsledky byly zveřejněny 10.05.2015 ve vydání The Astrophysical Journal.

Dřívější výzkumy z Hubble Cosmic Origins Spectrograph (COS) -Halos Program zahrnovaly studium 44 vzdálených galaxií a zjistili že žádná jiná sousední galaxie nemá tak rozsáhlé halo jako má Andromeda.

Vzhledem k tomu, že dříve studované galaxie jsou mnohem dál, hala se také jevila na obloze i mnohem menší. Za každou vzdálenou galaxií mohl být detekován pouze jeden kvasar a tím poskytnul pouze jediný světelný kotevní bod pro zmapování velikosti a struktury galaktického hala. U Galaxie v Andromedě a její velké rozloze na obloze bylo možné získat mnohem rozsáhlejší odběr vzorků co se týče pozadí kvasarů.

"Když světlo z kvasarů cestuje k HST, bude plynné halo absorbovat i část z jeho světla a kvasar bude vypadat trochu tmavší. To ale jen ve velmi malém rozsahu vlnových délek," vysvětluje spoluřešitel J. Christopher Howk, také Notre Dame , "Změřením tohoto poklesu jasnosti na dané vlnové délce získáme informaci o tom, kolik plynného hala od M31 je mezi námi a tímto kvasarem."

Vědci použili unikátní schopnost HST ke studiu ultrafialového záření od kvasarů. Ultrafialové světlo je v zemské atmosféře absorbováno, což ztěžuje takové pozorování provádět s pozemskými dalekohledy. Tým čerpal z asi pětiletého datového archivu HST. Mnoho předchozích studií s HST používalo kvasary ke studiu plynu mnohem dále a v obecných směrech, včetně galaxie v Andromedě, takže datový soubor již existoval.

Ale odkud obří halo pochází? Rozsáhlé simulace galaxií naznačují, že halo bylo vytvořeno ve stejné době jako zbytek galaxie v Andromedě. Tým také určil, že je bohaté na prvky mnohem těžší než vodík a hélium. A jediný způsob, jak dostat tyto těžké prvky do hala je z explodujících hvězd zvaných supernovy. Supernovy explodující v galaxii v Andromedě tyto těžší prvky odhazují daleko do vesmíru. Během celého života Andromedy téměř polovina všech těžkých prvků z jejích hvězda byla odvržena daleko za její galaktický disk o průměru 200.000-sv. let.

Co to znamená pro naši vlastní Galaxii? Protože žijeme uvnitř Mléčné dráhy, vědci nemohou určit, zda takové masivní a rozsáhlé halo existuje i kolem naší Galaxie. Je to případ, že není možno vidět les pro stromy. Pokud i naše Mléčná dráha vytváří podobně obrovské halo, mohly by se obě sousední galaxie svými haly již nyní téměř dotýkat a ke slučování tak dochází již dlouho předtím, než se dvě masivní galaxie srazí. HST pozorování ukazují, že galaxie v Andromedě a Mléčná dráha vytvoří sloučením asi za 4 miliardy let jednu obří eliptickou galaxii.

(podle STScI-2015-15 z 7.5.2015)


Dalibor Hanžl, 02. 06. 2015, 10:00
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2020 F3 (NEOWISE). Fotografovano: 10. 7. 2020 1h 5m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS