KOSMICKÝ TELESKOP HST NABÍDL OSLNIVÝ POHLED NA MLHOVINU "NÁHRDELNÍK"
Na tomto snímku z Kosmického teleskopu NASA jasně září obří kosmický náhrdelník. Objekt, který byl výstižně pojmenován jako Náhrdelník, je nedávno objevenou planetární mlhovinou. Jedná se o zářící zbytek po běžné hvězdy, podobné našemu Slunci. Mlhovinu tvoří jasný prstenec o průměru 19 miliard kilometrů a je hustě protkána světlými uzly plynu, které připomínají diamanty v náhrdelníku. Uzly tak jasně září díky absorpci ultrafialového záření od centrální hvězdy.
Dvojice hvězd, která obíhala velmi blízko u sebe, dala vznik mlhovině nazývané také PN G054.2-03.4. Asi před 10000 lety jedna z hvězd postupně vyplnila dráhu svého společníka. To způsobilo, že větší hvězda se tak rychle roztočila, že část její plynné obálky se odmrštila do prostoru. Odstředivá síla odhodila většinu plynu z rovníkové oblasti hvězdy a vytvořila hustý prstenec. Jasné uzly v prstenci jsou nejhustší plynné shluky.
Hvězdy obíhají kolem společného těžiště velmi rychle, jednu otočku dokončí o něco více než za jeden den (pro srovnání planetě Merkur, nejbližší planetě u Slunce, trvá jeden oběh 88 dnů).
Mlhovina náhrdelník se nachází 150000 sv. let od Země v souhvězdí Sagitta. Na tomto kompozitním snímku je zachycena 2. 7. 2011 s pomocí přístroje HST Wide Field Camera 3 v záři vodíku (modře), kyslíku (zeleně) a dusíku (červeně).
(podle informací STScI-2011-24 z 11. 8. 2011 přeložil DH)