Dne 28. listopadu prolétla kometa ISON v těsné blízkosti kolem Slunce. V době největšího přiblížení ke Slunci, v astronomické terminologii perihelu, kometu pozorovalo několik solárních observatoří. Přestože to v této chvíli ještě není 100% jisté, vše nasvědčuje tomu, že kometa průlet kolem Slunce nepřežila. Nejprve se zdálo, že s přibližováním ke Slunci jasnost komety roste, později na snímcích jak STEREO (NASA Solar Terrestrial Relations Observatory), tak SOHO (projekt European Space Agency a NASA Solar and Heliospheric Observatory) sond oblast hlavy komety vymizela úplně. Na záběrech další z družic NASA, Solar Dynamics Observatory, kometa na očekávané dráze nebyla viditelná vůbec.
Průlet kolem Slunce mohl přežít jen zlomek částic z komety. Na posledních snímcích je vidět proud trosek rozpadlé komety, jak se objevuje v předpokládané trajektorii komety. Vědci zatím neví, jestli se jedná o malý pozůstatek jádra komety, nebo "bezhlavou kometu", ale jedno je jisté - kometa setkání se Sluncem nepřežila.
Vědecký pracovník projektu SDO, Dean Pesnell řekl, že "Kometa se musela rozpadnout a odpařit ještě dříve, než dosáhla perihela."
Rozpad komety mimo jiné znamená, že kometa nám na prosincové obloze nenabídne slibované velkolepé představení. Nicméně jedná se o první případ, kdy vědci mají dostatek pozorovacích dat jak z minulého roku, ještě před návratem komety do perihela, tak z období přibližování se ke Slunci a zejména je podrobně zdokumentována i závěrečná fáze života komety.