Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

12.07.2020, 22:35 CEST
Juliánské datum: 2459043.36
Brno - soumrak (9° ↓): 20h 6m UT
Brno - svítání (9° ↓): 1h 52m UT
Max.délka pozorování: 5.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 22:36) Měsíc (↓ 10:37)

Stáří (dny): 22.3

(↑ 03:06) Slunce (↓ 18:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

FORENZNÍ ASTRONOMOVÉ V ARCHIVU HST ODHALILI PLANETÁRNÍ DISKY


Planetární prachový disk.Pokud astronomům v datech Kosmického teleskopu HST něco unikne, nemusí to být navždy. Díky množství informací uložených v archívu HST a vzhledem k tomu, že během doby vznikne mnoho nových důmyslných vědeckých analýz se mohou vědci ke starým datům vrátit a učinit nové objevy.

Takovým případem je čtveřice disků planetárních zbytků objevených v obrazech mladých hvězd, které astronomové získali z archívu Barbara A. Mikulski Archive for Space Telescopes (MAST). Byl objeven i pátý disk, který byl dříve již za hranicí detekce a nepublikován. Tyto disky jsou evidentní důkazy o nově tvořících se planetách.

Je to astronomický forenzní příběh o revizi dřívějších dat novými technikami zpracování obrazu - a pilných astronomů. Vedoucím týmu, který pátral po skrytých pokladech HST je Rémi Soummer , ze Space Telescope Science Institute ( STScI ) , Baltimore , Maryland.

Hvězdy byly původně sledovány přístrojem HST Near Infrared Camera a Multi- Object Spectrometer ( NICMOS ) kvůli neobvykle vysokým teplotám, které u nich zaregistrovaly přístroje NASA space-based telescopes, včetně IRAS (Infrared Astronomical Satellite) a Spitzer Space Telescope. Ohledně existence prachových disků kolem těchto hvězd poskytly předchozí údaje zajímavé indicie. Disky by totiž mohly být viditelné v rozptýleném světle od malých prachových částic. Ale když se HST poprvé zaměřil na tyto hvězdy v r. 1999 a 2006, žádné světlo disků v obrazech NICMOS nebylo zjištěno.

V poslední době se zlepšila technika zpracování obrazu - včetně algoritmů používaných v software pro rekonstrukci tváří. Soummer se svým týmem archivní snímky znovu analyzovali. Tentokrát mohli jednoznačně vidět pozůstatky disků a dokonce určit jejich tvary.

"Tyto objevy zvyšují počet zbytků disků pozorovaných v rozptýleném světle z 18 na 23. Tím se výrazně rozrostla známá populace a ukázala se rozmanitost tvarů těchto nových disků. HST může astronomům pomoci získat více informací o tom, jak planetární systémy vznikají a jak se vyvíjí," řekl Soummer.

Podle hypotéz prach v discích vzniká kolizemi mezi malými planetárními tělesy, jako jsou např. asteroidy. Trosky disků jsou tvořeny prachovými částicemi pocházejícími z těchto kolizí. Nejmenší částice jsou neustále odfukovány ven radiačním tlakem od hvězd. To znamená, že prach musí být neustále doplňován z dalších kolizí. Tento systém srážek byl častý i ve sluneční soustavě před 4.5 miliardami let. Za kolizní produkty jsou považovány systémy Země - Měsíc nebo satelitní systém kolem Pluta.

"Jedna hvězda, která je zvláště zajímavá nese označení HD 141943," řekla Christine Chen, expertka na planetární disky a členka týmu. "Je to přesné dvojče našeho Slunce během epochy tvorby planet terrestrického typu v naší sluneční soustavě." HST zjistil, že hvězda vykazuje asymetricitu na okraji disku. Tato asymetrie může být důkazem, že disk je rozbrázděn jednou nebo více neviditelnými planetami.

Přístroj NICMOS začal shromažďovat údaje v r. 1997. Ty byly natolik kvalitní, že odpovídající technika zpracování začíná být k dispozici až nyní. Vzhledem k tomu, že HST je v provozu 24 let, poskytuje dlouholetou základnu kvalitních archívních pozorování. "A teď, s těmito novými technologiemi zpracování obrazu, můžeme jít zpět do archívu a provádět přesnější výzkum než to bylo dříve možné s daty NICMOS, " řekl Dean Hines, STScI.

Jakmile tým Soummera začal používat nový algoritmus na starých datech, disky se okamžitě začaly objevovat. "Vzpomínám si, že když jsme to zkoušeli a říkali si, "To není možné. Udělali jsme něco špatně!". Disky se okamžitě objevily, " vysvětlil Soummer. "Fungovalo to tak dobře a výsledky přišly tak rychle, že jsme jim na první pohled ani nevěřili."

"Když jsme nyní schopni pozorovat tyto disky, začínáme plánovat další pozorování, abychom je mohli studovat ještě podrobněji i pomocí jiných přístrojů HST a velkých pozemských teleskopů," dodal Marshall Perrin of STScI.
"Pracujeme také na zavedení stejných technik jako standardní proces zpracování pro nadcházející James Webb Space Telescop, " řekl STScI kolega Laurent Pueyo." Tyto disky budou také hlavním cílem mise Webb Telescope."

Soummer se svým týmem právě začal práci, kde budou hledat další struktury v discích, které naznačují přítomnost planet.

Space Telescope Institute, baltimore, Md, řídí vědecké operace Hubble Space Telescope (HST). HST je projektem mezinárodní spolupráce mezi NASA a European Space Agency. Dalekohled řídí Goddard Space Flight Center, NASA, Greenbelt, Md. HST je provozován sdružením univerzit pro výzkum v astronomii, Washington, D.C.

Mikulski Archiv for Space Telescopes je v STScI. Byl založen v NASA a je určen pro podporu a poskytování dat astronomické komunitě z různých astronomických datových archívů. Primárním cílem jsou sady vědeckých dat v optické, ultrafialové a blízko-infračervené oblasti spektra.

(podle STScI-2014-16 z 24. 4. 2014)


Dalibor Hanžl, 30. 04. 2014, 06:53
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2020 F3 (NEOWISE). Fotografovano: 10. 7. 2020 1h 5m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS