Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

12.07.2020, 22:27 CEST
Juliánské datum: 2459043.35
Brno - soumrak (9° ↓): 20h 6m UT
Brno - svítání (9° ↓): 1h 52m UT
Max.délka pozorování: 5.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 22:36) Měsíc (↓ 10:37)

Stáří (dny): 22.3

(↑ 03:06) Slunce (↓ 18:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

HST ASTRONOMOVÉ PROVĚŘILI PŘEDPIS NA KOSMICKÉ ČOČKY


Galaxie v projekci gravitační čočky, Kredit: HST.Co může být více vzrušující, než sledovat ohňostroje od explodujících kataklysmických hvězd v celé galaxii? Jak je pozorovat přes gravitační čočky hmotných galaktických kup, jejichž silná gravitace bortí prostor kolem nich?
Ve skutečnosti vzdálené vybuchující hvězdy pozorované NASA, Hubble Space Telescope, astronomům poskytují mocný nástroj pro kontrolu mechanismů vzniku přírodních "kosmických čoček", které nám poskytují přiblížený pohled do vzdáleného vesmíru.

Dva týmy astronomů pracující nezávisle našli daleko v pozadí masivních galaktických kup tři takové explodující hvězdy, zvané supernovy. Jejich světlo bylo zesíleno a zjasněno nesmírně silnou gravitací kupy v pozadí jevem, nazývaným gravitační čočka. Tento jev, podobný klasické skleněné čočce která ohýbá světlo, poprvé předpověděl Albert Einstein. Astronomové s pomocí techniky gravitační čočky hledají vzdálené objekty, které by jinak byly příliš slabé i pro dnešní největší teleskopy.

Vědci z projektu Supernova Cosmology Project and the Cluster Lensing And Supernova survey with Hubble (CLASH), tyto supernovy použili v nové metodě k ověření předpověděného zvětšení, neboli předpisu, jak se bude gravitační čočka chovat. Naštěstí dvě a možná i všechny tři supernovy se jeví jako zvláštní typ explodujících hvězd nazývaných supernova typu Ia, které jsou astronomy velmi ceněné, protože poskytují konstantní světelnou úroveň v maximu jasnosti. Jsou to tedy spolehlivé indikátory pro odhady vzdáleností ve vesmíru.

Znalost přesného chování gravitačních čoček astronomům pomůže zkoumat objekty v raném vesmíru a lépe pochopit strukturu kup galaxií a jak je v nich rozdělena temná hmota, říkají vědci. Temnou hmotu nemůžeme pozorovat přímo, ale vědci předpokládají, že tvoří většinu hmoty ve vesmíru.

Jak moc je objekt gravitační čočkou zvětšen, záleží na množství hmoty v kupě, včetně temné hmoty, která je zdrojem většiny gravitace kupy. Astronomové sestavují mapy, které popisují místo a množství temné hmoty v kupě na základě teoretických modelů, pozorovaných zvětšení a ohybů světla ze zdrojů v pozadí. Mapy jsou předpisy chování pro čočky, které předpovídají jak budou zvětšeny vzdálené objekty za kupou, když jejich světlo projde gravitačními čočkami.
"Naše pochopení modelů těchto čoček bude mít dopad na širokou škálu klíčových kosmologických studií," vysvětluje vedoucí Supernova Cosmology Project pan Saul Perlmutter z E.O. Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab) and the University of California, Berkeley. Tyto předpisy čoček přinesou měření hmot kup, což nám umožní prozkoumat kosmické vztahy mezi gravitací a temnou energií když vesmírná hmota vychází z galaktických kup. Temná energie je tajemná neviditelná energie, která zrychluje expanzi vesmíru.

Ve studii HST byly tři supernovy vzájemně zesíleny gravitační čočkou v jediné galaktické kupě. Tým astronomů změřil jasnosti gravitační čočkou zvětšených supernov a porovnal je s jasností podobných supernov mimo čočku. Bylo tak určeno o kolik vzrostla jasnost supernov při průchodu jejich světla gravitační čočkou. Jedna ze supernov výrazně vynikla a zdála se být asi dvakrát tak jasná, než by byla, kdyby její světlo nezesílila gravitační čočka.

Supernovy byly objeveny v rámci projektu CLASH a Hubble census, které jsou zaměřeny na výzkum rozdělení temné hmoty ve 25 galaktických kupách. Dvě ze supernov pochází z r. 2012 a další z r. 2010. Tři supernovy explodovaly před 7 až 9 miliardami let, kdy vesmír měl méně než polovinu jeho současného stáří 13.8 miliard let.

Pro jejich analýzu oba týmy použily pozorování ve viditelném světle z HST přístroje Advanced Camera for Surveys a v infračerveném světle z Wide Field Camera 3. Výzkumné týmy také z obou míst získali spektra a pozemské teleskopy poskytly nezávislé odhady vzdáleností těchto explodujících hvězd. V některých případech spektra dovolila přímé potvrzení typu Ia. V jiných případech bylo spektrum supernovy slabé a ovlivněno světlem mateřské galaxie. V těchto případech byl typ supernovy určen pomocí různých barevných filtrů na HST.

Každý tým pak srovnal své výsledky s nezávislými teoretickými modely obsahu temné hmoty v kupě a vyvodil závěr jak se předpověď shoduje s modelem.
"Je povzbudivé, že dvě nezávislé studie dospěly k docela podobným závěrům," vysvětlil člen týmu Jakob Nordin of Berkeley Lab and the University of California, Berkeley. "Tyto pilotní studie poskytují velmi dobrá vodítka pro další pozorování supernov zvětšených gravitační čočkou, která tak mohou být ještě přesnější." Nordin je také vedoucím autorem vědeckého týmu, který svoje objevy publikuje ve vědeckém článku.

Nyní, když vědci prokázali účinnost této metody, je třeba najít další supernovy typu Ia, které se budou nacházet za gravitační čočkou galaktické kupy. Astronomové odhadují, že potřebují asi 20 supernov rozprostřených v kupě, aby mohly celou oblast kupy zmapovat a zajistit, aby model fungoval dobře.

Jsou optimističtí, že Hubble a budoucí teleskopy, včetně NASA James Webb Space Telescope, infračervená laboratoř, zachytí ještě více těchto jedinečných vybuchujících hvězd.

"HST již nyní získává pro skupiny data na tzv. Frontier Fiels, tříleté HST přehlídce vzdáleného vesmíru, která využívá hmotných galaktických kup jako gravitačních čoček," řekl člen týmu CLASH Brandon Patel of Rutgers University, vedoucí autor článku s výsledky CLASH týmu. Spoluautor článku Steven Rodney of Johns Hopkins University bude hledání supernov typu Ia ve Frontier datech řídit.
Výsledky CLASH týmu byly publikovány 1. 5. v The Astrophysical Journal a výsledky skupiny Supernova Cosmology Project jsou v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society také z 1. 5.

Projekt CLASH vede Marc Postman ze Space Telescope Science Institute, Baltimore, Md. Projekt CLASH vedou Rodney a Adam Riess ze Space Telescope Science Institute a Johns Hopkins University. S analýzou pro Hubble studii pomáhali Curtis McCully of Rutgers University, Or Graur of the American Museum of Natural History in New York City a Julian Merten a Adi Zitrin of the California Institute of Technology in Pasadena.

Další členové Supernova Cosmology Project kteří pracovali na analýze dat jsou David Rubin of Florida State University, Tallahassee a Greg Aldering of Berkeley Lab. Galaktické modely dělali Johan Richard of the University of Lyon, Francie a Jean-Paul Kneib of École Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland.

(podle STScI-2014-21 z 1. 5. 2014)


Dalibor Hanžl, 16. 05. 2014, 12:41
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2020 F3 (NEOWISE). Fotografovano: 10. 7. 2020 1h 5m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS