Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

12.07.2020, 21:49 CEST
Juliánské datum: 2459043.33
Brno - soumrak (9° ↓): 20h 6m UT
Brno - svítání (9° ↓): 1h 52m UT
Max.délka pozorování: 5.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 22:36) Měsíc (↓ 10:37)

Stáří (dny): 22.3

(↑ 03:06) Slunce (↓ 18:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

HST ZJISTIL, ŽE OBŘÍ GALAKTICKÁ KUPA "EL GORDO" JE VĚTŠÍ NEŽ JSME SI MYSLELI


EL Gordo: Kredit:HST.Kosmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, zvážil největší známou galaktickou kupu nacházející se ve vzdáleném vesmíru a zjistil, že skutečně platí její přezdívka: El Gordo (Španělsky "tučný").

Přesným změřením toho, jak moc gravitace kupy přispívá k deformaci obrazu vzdálených galaxií v pozadí vypočítal tým astronomů hmotnost kupy asi 3 milion miliardkrát vyšší než hmotnost našeho Slunce. Data z HST ukazují, že kupa je asi o 43 procent hmotnější než dřívější odhady založené na X-ray a dynamických studiích neobvyklé kupy.

"To dává ještě silnější pravděpodobnost, že se jedná o úžasný systém ve velmi raném vesmíru," řekl vedoucí týmu James Jee of the University of California, Davis.

Část této hmoty je uzamčena v několika stech galaxií, které v kupě žijí a z velké části se nachází v horkém plynu, který vyplňuje celý objem kupy. Zbytek je vázaný v temné hmotě, tedy v neviditelné formě hmoty, která tvoří převážnou část hmoty ve vesmíru.

Přestože tak hmotné galaxie, byly objeveny i v sousedním vesmíru v oblasti nazývané Bullet Cluster, dosud nic podobného nebylo objeveno tak daleko zpět v čase, v době, kdy vesmír měl pouze polovinu svého aktuálního stáří - 13.8 miliard let. Tým vědců předpokládá, že takové obří útvary byly v raném vesmíru vzácné. Vychází to podle současných kosmologických modelů.

Obrovská velikost EL Gordo byla poprvé zaznamenána v lednu 2012. Astronomové její velkou hmotu odhadli na základě pozorování z NASA Chandra X-ray Observatory a galaktických rychlostí měřených na European Southern Observatory Very Large Telescope arry, Paranal, Chile. Astronomové pak byli schopni spojit odhady hmoty kupy na základě pohybů galaxií, které se pohybují uvnitř kupy a velmi vysokých teplot horkého plynu mezi galaxiemi v kupě.

V objevu došlo, když si všimli, že kupa (s katalogovým označením ACT-CL J0102-4915) vypadá jako by se jednalo o pozůstatek obří kolize mezi dvojicí galaktických kup. Vědci to popisují jako "dvě dělové koule, které se navzájem zasáhly".

"Přemýšleli jsme co se stane, když zachytíte kupu uprostřed velké fúze a jaký vliv bude mít proces fúze na X-ray plyn a pohyb galaxií," vysvětluje John Hughes of Rutgers University. "Takže faktem je, že z důvodu komplikovaného slučování ponecháváme stranou určité otázky ohledně spolehlivosti odhadů hmot které jsme dělali."

"Je to tam, odkud přišla HST data," řekl Felipe Menanteau of the University of Illinois at Urbana-Champaign. Zoufale jsme potřebovali nezávislý a přesnější odhad hmoty u této extrémní kupy galaxií s ohledem na vzácný případ, jaký zaujímá v současných kosmologických modelech. Jednalo se o veškerou kinetickou energii, která se ztratila a která by potenciálně naznačila, že jsme hmotu kupy vlastně podcenili." Očekávání "nezvěstné energie" pochází ze skutečnosti, že slučování se děje tangenciálně vůči rovině pohledu pozorovatele. To znamená, že tu může chybět velká část kinetické energie, protože spektroskopicky lze sledovat pouze radiální rychlosti galaxií.

Tým použil měření HST k určení toho, jak silně hmota kupy zakřivuje prostor. Vysoké rozlišení HST tzv. "slabé gravitační čočky", ukázalo že ohromná gravitace kupy značně deformuje prostor, podobně jako zrcadlo obludária a obrazy galaxií v pozadí jsou protaženy. Čím větší je deformace, tím více hmoty kupa obsahuje. "V podstatě jsem dělal to, že jsem sledoval tvary galaxií v pozadí v závislosti na vzdálenosti od samotné kupy," vysvětluje Jee.

Další krok týmu bude se s pomocí HST získat velké mozaiky obrazu kupy. Takový pohled se nevejde do jednoho zorného pole HST. Je to jako se dívat na obří hlavu s rameny ze strany, vysvětlují vědci. "Můžeme říci, že El Gordo je docela velký, ale nevíme jaké nohy tento druh El Gorda má, takže musíme mít větší zorné pole a pořídit jeho úplný obraz." řekl Menanteau.

(podle STScI-2014-22 z 3. 4. 2014)


Dalibor Hanžl, 29. 05. 2014, 09:55
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2020 F3 (NEOWISE). Fotografovano: 10. 7. 2020 1h 5m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS