Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

12.07.2020, 22:32 CEST
Juliánské datum: 2459043.36
Brno - soumrak (9° ↓): 20h 6m UT
Brno - svítání (9° ↓): 1h 52m UT
Max.délka pozorování: 5.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 22:36) Měsíc (↓ 10:37)

Stáří (dny): 22.3

(↑ 03:06) Slunce (↓ 18:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ DALEKOHLED SLEDUJE SPIRÁLNÍ MOST MEZI MLADÝMI HVĚZDAMI VE DVOU STARÝCH GALAXIÍCH


Objekt SDSS J1531+3414. Kredit: HSTAstronomové běžně využívající ostrý pohled Kosmického dalekohledu ke studiu různých typů složitých detailů v kupách galaxií si doposud mysleli že už viděli všechno. Ale příroda jim připravila opět nové překvapení.

Tím posledním je neskutečná 100 000 světelných let dlouhá struktura, která vypadá jako řetízek perel stočený do vývrtky a který se vine kolem jader dvou kolidujících galaxií. Astronomové dosud neznají jak vysvětlit původ a konečný osud tohoto objektu, ale odpověď musí být mimořádná, říkají vědci.

Unikátní morfologie Slinky-struktur může přinést nový pohled na tvorbu hvězdných superkup poháněných procesem slučování a růstu galaxií, stejně jako na dynamiku plynu v zřídka pozorovaných procesech slučování dvou obřích eliptických galaxií.

"Byli jsme velmi překvapení, když jsme uviděli touto úžasnou morfologii, která musí být velmi krátkotrvající - snad jen pouhých 10 milionů let, což je jen zlomek času který zabere slučování galaxií", řekl Grant Tremblay z Evropské jižní observatoře, Garching, Německo.

Již dlouho je známo, že útvary jako "korálky na řetízku" jsou jevem pozorovaným v ramenech spirálních galaxií a slapových mostech mezi interagujícími galaxiemi. Nicméně takový útvar superkupy ještě nikdy předtím nebyl pozorován v obřích slučujících se eliptických galaxiích", dodává Grant. "Máme tady dvě monstra, která hrají přetahovanou o kosmický náhrdelník, jehož konečný osud je zajímavou otázkou v kontextu tvorby hvězdných superkup a slučováním poháněnou tvorbou galaktických hvězdných složek. "

Tyto mladé modré "super hvězdokupy" jsou rovnoměrně rozmístěné jako řetízek perel do řady a to ve vzdálenostech tři tisíce světelných let od sebe.
Dvojice eliptických galaxií se nachází hluboko uvnitř husté galaktické kupy SDSS J1531+3414. Obrovská gravitace kupy deformuje obraz pozadí do modrých čárek a oblouků, což vyvolává iluzi že se nacházíme uvnitř kupy. První hypotéza astronomů byla že "řetízek perel" je skutečný zvětšený obraz jedné z galaxie v pozadí, ale nedávné pozorování z Nordic Optical Telescope to definitivně vyloučilo.

Studium galaktické kupy je součástí HST programu, který se zaměřuje na 23 galaktických kup, které jsou tak hmotné, že tvoří efekt gravitační čočky. Kupy byly poprvé katalogizovány ve Sloan Digital Sky Survey. Tremblayův tým bizarní řetězec hvězd objevil náhodou při prohlížení snímků z Kosmického dalekohledu. "Tím co jsme u SDSS J1531+3414 spatřili jsme byli ohromeni", řekl Tremblay. Unikátnost tohoto objektu potom dala podnět k následným pozemským pozorováním velkými dalekohledy.

"Je to krásná demonstrace nesmírně rozdílných měřítek rozmanitosti přírodních zákonů", dodal Tremblay. Základní fyzikální procesy které vedou ke vzniku řetízku perel se váží k Jeansově nestabilitě popisující chování samostatných plynných shluků. Je to analogie procesu který způsobuje rozrušení padajícího vodního sloupce, kterým se vysvětluje proč déšť prší po kapkách a ne v celistvých pramíncích vody. Podobně i voda proudící z kohoutku v kuchyni se postupně rozdělí do řady kapek. Takový proces se uplatňuje i v případě SDSS J1531+3414. "Stejnou fyziku, jakou známe z kuchyně nebo inkjet domácí tiskárny, tak pozorujeme i ve škálách 100000 sv. let," řekl Tremblay.

Vědci nyní pracují na lepším pochopení původu řetízku. Jedna z možností je, že za dvojicí slučujících se galaxií stojí chladný molekulární plyn, který posloužil jako palivo pro zažehnutí procesu tvorby hvězd. Další možností je tzv. scénář "chladného proudu", ve kterém chladný plyn z ultra horké (10 milionů stupňů) hvězdné atmosféry obklopuje celé galaxie. Tvorba hvězd začala stlačením studeného molekulárního plynu. A třetí možnost je, že chladný plyn, jež nastartoval tvorbu hvězd pochází z vysoko-teplotní rázové vlny, která vznikla po vzájemné srážce dvou obřích eliptických galaxií. Při kolizi došlo ke stlačení plynu a vytvoření rázové vlny chladnoucího plazmatu.

"Ať už je původ tohoto plynného útvaru zrodu hvězd jakýkoli, výsledek je úžasný a nemůžete pro něj najít prozaičtější vysvětlení," řekl Tremblay.

(podle STScI-2014-26 z 10. 7. 2014)


Dalibor Hanžl, 17. 07. 2014, 09:57
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2020 F3 (NEOWISE). Fotografovano: 10. 7. 2020 1h 5m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS