Vstup pro editory:
Vstup pro členy EAI
EAI E-MAIL VIDEOGALERIE ASTRO-FOTOGALERIE FOTOGALERIE PŘEDPLATNÉ KONTAKTY
Sdružení astronomů amaterů a profesionalů, kteří mají zájem o novinky v astronomii.(více...)

Expresní astronomické informace

Vyhledávání:

12.07.2020, 21:38 CEST
Juliánské datum: 2459043.32
Brno - soumrak (9° ↓): 20h 6m UT
Brno - svítání (9° ↓): 1h 52m UT
Max.délka pozorování: 5.8 hod.
Novinky z astronomie
Dalekohled HST
Novinky z kosmonautiky
Komety a asteroidy
Stelární astronomie
X-ray astronomie

Východy a západy pro Brno v UT

(↑ 22:36) Měsíc (↓ 10:37)

Stáří (dny): 22.3

(↑ 03:06) Slunce (↓ 18:51)

Foto: SOHO

  Webcam

CHMI aktuální počasí:
Mt Pa#2 ** Hradec Králové


ARCHÍV ČLÁNKŮ
(do r. 2003)

Hlavní stránka Astronomie X-ray Astronomie Kosmonautika Komety, asteroidy Dalekohled HST Sonda Galileo Sonda NEAR
POZOROVÁNÍ
CCD pozorování, Brno CCD DATEL Monte Pa #2 - info Hradec Králové - Martin Lehký Astro technika
Doporučujeme

Nejbližší zatmění Slunce a Měsíce
Astrofoto archiv - Halleyova kometa 1985/1986 Kometa Hale-Bopp Kometa Ikeya-Zhang
Zajímavé linky Eva Neureiterová
Komety,Meteory a další ČAS

KOSMICKÝ TELESKOP HST OBJEVIL SUPERNOVU SPOJENOU SE ZANIKLOU HVĚZDOU


Vzácný typ supernovy SN 2012Z. Kredit: HST.Astronomové pracující s NASA Hubble Space Telescope poprvé objevili hvězdný systém, který byl později pozorován jako neobvyklá exploze supernovy. Supernova je závěrečná vývojová fáze běžné hvězdy - bílého trpaslíka, kdy zůstává pouze holé hvězdné jádro.

Zkoumáním archivních snímků HST pořízených před výbuchem supernovy astronomové zjistili, že objevili modrého souputníka bílého trpaslíka. Bílý trpaslík postupně od svého společníka odčerpával palivo a případně i zažehnul jadernou reakci v mrtvé hvězdě, čímž vznikla slabá supernova.

Tato konkrétní supernova je klasifikována jako typ Iax, tedy nová třída hvězdných explozí. Takto vybuchující hvězdy jsou méně aktivní a slabší než typy Ia, které také spočívají v explozi bílého trpaslíka v binárním systému. Astronomové si původně mysleli, že tyto slabší hvězdné výbuchy náleží k typu Ia. Dosud bylo identifikováno více než 30 těchto mini výbuchů.

"Astronomové po celá desetiletí pátrali po progenitorech supernov typu Ia," řekl Saurabh Jha of Rutgers University in Piscataway, New Jersey. "Supernovy typu Ia jsou důležité jako milníky pro měření vzdáleností ve vesmíru a míry jeho rozpínání. Máme však velmi málo příležitostí zjistit, jak bílí trpaslíci explodují. Podobnosti mezi typy Iax a běžnými typy Ia jsou pro pochopení progenitorů velmi důležité, zejména protože dosud nikdy nebyl žádný progenitor typu Ia jednoznačně identifikován. Tento objev nám ukazuje jeden ze způsobů, jakým může k explozím bílých trpaslíků docházet."

Výsledky týmu byly publikovány v časopise Nature.

Slabá supernova, která dostala označení SN 2012Z byla objevena v lednu 2012 projektem Lick Observatory Supernova Search. Šťastnou náhodou stejnou oblast a mateřskou galaxii NGC 1309 také pozoroval přístroj na HST Advanced Camera for Surveys. Pozorování prováděl v letech 2005, 2006 a 2010, tedy ještě předtím, než supernova vybuchla. Galaxie NGC 1309 leží ve vzdálenosti 110 milionů sv. let od Země. McCully a postgraduální student Rutgers byli vedoucími autory článku, který využil znovu zpracované snímky, čímž se staly ostřejší a zobrazily objekt na pozici supernovy. "Byl jsem velmi překvapený, když jsem spatřil něco na místě supernovy. Předpokládali jsme, že progenitor bude příliš slabý, tak jak to obvykle u supernov typu Ia bývá. V tomto případě nás příroda překvapila," dodává McCully.

Pravděpodobnost, že pozorovaný objekt nesouvisí se supernovou a jen shodou okolností se promítá na její místo je menší než jedno procento. Po prostudování barvy objektu a počítačové simulaci se ukázalo, že půjde o možný nový typ Iax progenitorů supernov. Tým dospěl k závěru, že to co viděl bylo s největší pravděpodobností světlo hvězdy, která ztratila svou vnější vodíkovou obálku zahalující heliové jádro.

"V roce 2009, kdy jsme se poprvé setkali s touto novou třídou, jsme předpokládali, že tyto supernovy vznikají z binárního systému bílého trpaslíka a heliové hvězdy," řekl člen týmu Ryan Foley of the University of Illinois at Urbana-Champaign, jež pomáhal identifikovat supernovu Iax jako novou třídu. "Malá nejistota tu ještě je, ale pozorování HST v podstatě potvrdilo naše tvrzení."

Podle týmu jeden z možných scénářů pro binární systém předpokládá, že přenos hmoty probíhal mezi každou hvězdou v páru. Hvězdy původně vážily asi 7 až 4 krát více než naše Slunce. Hvězda o hmotě sedm Sluncí se vyvíjí rychleji, vodík a helium se ukládá na menšího společníka. Kdysi velmi hmotná hvězda nyní zeštíhlela na hmotu jednoho Slunce a zůstala jen jako hvězdné jádro tvořené uhlíkem a kyslíkem - stala se bílým trpaslíkem. Společník, který měl hmotu pouhé čtyři Slunce je nyní nafouknut a vyvíjí se rychleji. Také se stále více přibližuje k bílému trpaslíku. Vnější vrstvy této "společné" hvězdy jsou odvrženy a tak hvězdný systém zůstal jako bílý trpaslík. Jeho souputník potom jako heliové jádro o hmotnosti dvou Sluncí. Bílý trpaslík však stále získává hmotu od svého souputníka. Bude tomu tak až se stane nestabilní a vybuchne jako mini-supernova. Odvržena je asi polovina hmoty Slunce.

Na rozdíl od normální supernovy typu Ia, která svého bílého trpaslíka ničí, typ Iax ho s určitými šrámy ponechává. A protože tak vlastně mrtvá hvězda znovu ožívá, astronomové systém někdy nazývají "zombie hvězdou".

Podle týmu se však nemohou vyloučit ani další možnosti identity objektu. Včetně možnosti, že se jedná o jednu, velmi hmotnou hvězdu, která explodovala jako supernova. Vyloučit nejistoty a potvrdit svoji hypotézu tým může při dalším pozorování s HST v r. 2015. Teleskop bude v tom čase opět sledovat oblast a zeslabené světlo supernovy postačí k prokázání existence případné zombie hvězdy a heliového společníka.

Astronomové již následky jednoho takového výbuchu supernovy typu Iax pozorovat mohli. Jednalo se o HST snímky supernovy 2008ha z ledna 2013, pořízené více než čtyři roky poté, co explodovala. Supernova vzplanula v galaxii UGC 12682, která se nachází 69 milionů sv. let od Země. HST zobrazil na místě SN objekt, který může být buď zombie hvězdou a nebo společníkem. Podle barvy objektu tým předpokládá (v samostatném článku), že se jedná o souputníka o hmotnosti vyšší než tři hmotnosti Slunce. To je výrazně méně svítivější a červenější než progenitor systému SN 2012Z. Detaily budou publikovány v The Astrophysical Journal z 11. srpna.

"SN 2012Z je jednou z nejsilnějších systémů typu Iax a SN 2008ha patří k nejslabším. To ukazuje, že systémy typu Iax mohou být velmi různorodé," vysvětluje Foley, hlavní autor článku o SN 2008ha. "A možná že rozmanitost souvisí s tím, jak každá z těchto supernov exploduje. Protože tyto supernovy bílého trpaslíka zcela nezničí, domníváme se, že některé z těchto explozí vyvrhnou materiálu více, jiné zase méně."

Astronomové doufají, že jejich nové poznatky budou stimulem k vývoji dokonalejších modelů bílých trpaslíků a přispějí k úplnějšímu pochopení vztahu mezi typy Iax a běžnými supernovami typu Ia.

(podle STScI-2014-32 z 6. 8. 2014)


Dalibor Hanžl, 09. 09. 2014, 09:26
Další články v kategorii HST :
 •   KOLABUJÍCÍ HVĚZDA DALA VZNIK ČERNÉ DÍŘE
 •   HST ZACHYTIL HRU STÍNŮ ODHALUJÍCÍ MOŽNOU PLANETU
 •   TAJEMNÁ ZÁŘE UMÍRAJÍCÍ HVĚZDY
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL STOPY VODNÍCH VÝTRYSKŮ NA JUPITEROVĚ MĚSÍCI EUROPA
 •   KOSMICKÝ TELESKOP HST VYFOTOGRAFOVAL POLÁRNÍ ZÁŘE NA JUPITERU
 •   KOSMICKÝ TELESKOP ZACHYTIL JETY ROTUJÍCÍ S KOMETOU 252P/LINEAR
 •   KOSMICKÝ TELESKOP VYFOTOGRAFOVAL MARS V DOBĚ, KDY BYL ZEMI NEJBLÍŽE
 •   HST OBJEVIL REKORDNĚ VZDÁLENOU GALAXII
 •   OBŘÍ KOSMICKÉ MRAČNO SE JAKO BUMERANG VRACÍ DO NAŠÍ GALAXIE
 •   PRACHOVÉ SPIRÁLY KOLEM MLADÝCH HVĚZD MOHOU VYZRADIT PŘÍTOMNOST MASIVNÍCH PLANET
 •   KOSMICKÝ TELESKOP NASA OBJEVIL SUPERNOVY NA ŠPATNÉM MÍSTĚ A VE ŠPATNÉM ČASE

 • Hlavní zprávy:
 • KOMETA C/2020 F3 (NEOWISE)
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) SE ROZPADLA, ALE O JASNOU KOMETU LETOS MOŽNÁ NEPŘIJDEME
 • KOMETA C/2019 Y4 (ATLAS) MŮŽE BÝT KONCEM KVĚTNA VIDITELNÁ POUHÝM OKEM
 • HNED Z KRAJE ROKU 2020 NÁS ČEKAJÍ DVA ÚKAZY, MAXIMUM METEORICKÉHO ROJE A POLOSTÍNOVÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE
 • V PONDĚLÍ 11. LISTOPADU PLANETA MERKUR PŘEJDE PŘED SLUNCEM. VZÁCNÝ ÚKAZ ZNOVU UVIDÍME AŽ V ROCE 2032!
 • ZATMĚNÍ MĚSÍCE 16. ČERVENCE PŘIPOMENE 50. VÝROČÍ STARTU APOLLA 11
 • V PONDĚLÍ 21. LEDNA ČASNĚ RÁNO SE ODEHRAJE POSLEDNÍ ÚPLNÉ ZATMĚNÍ MĚSÍCE TOHOTO DESETILETÍ
 • METEORICKÝ ROJ KVADRANTIDY ZAHÁJÍ ROK 2019, BOHATÝ NA ASTRONOMICKÉ ÚKAZY
 • BĚHEM MAXIMA METEORICKÉHO ROJE GEMINIDY NASTANE VZÁCNĚ BLÍZKÝ PRŮLET KOMETY WIRTANEN KOLEM ZEMĚ
 • KOMETA C/2018 V1 (MACHHOLZ-FUJIKAWA-IWAMOTO)
 • METEORICKÝ ROJ PERSEIDY MÁ LETOS IDEÁLNÍ PODMÍNKY

 • Navštivte naši fotogalerii

  Nejnovější snímek:
  C/2020 F3 (NEOWISE). Fotografovano: 10. 7. 2020 1h 5m UT


  UPOZORNĚNÍ pro uživatele e-mailových účtů na serverech @volny.cz, @centrum.cz, @tiscali.cz, @atlas.cz. Od prezidentských voleb na konci roku 2018 byl obsah vaší pošty na základě seznamu dodaného třetí stranou cenzurován, abyste nemohli rozesílat elitám nepohodlné odkazy na články na nežádoucích serverech. Zahazoval se každý e-mail, který obsahoval odkaz na některý z více než 100 názvů nepohodlných (tzv. dezinformačních) serverů. Odeslané e-maily mizely beze stopy. Jakákoli cenzura je nepřípustná a je v rozporu s ústavou a listinou základních práv a svobod, ale pan Charvát z Excello s.r.o., která pro výše uvedené servery dodává antipspamové řešení tuto cenzuru zdůvodňoval ochranou proti spamu. Nyní už k zadržování e-mailů nedochází, ale osobně bych u takových společností e-mailovou schránku zrušil.

  ISSN 1214-7095, RSS