OBJEKT E0102-72.3

Barevný složený snímek po zbytku supernovy E0102-72 zachycuje různé obory: rtg obor (modrá barva), optický obor (zelená) a radiová oblast (červená).

E0102-72 je zbytek po výbuchu hvězdy v nejbližší známé galaxii v Malém Magellanově oblaku. Galaxie je přibližně vzdálena od Země 190000 světelných let, my dnes vidíme zbytek po výbuchu starý tisíce let, který se odehrál zhruba před těmi 190000 léty.

Hvězda vybuchla do vnějšího prostředí s rychlostí více než 20 miliónů kilometrů za hodinu a srazila se s okolním plynem. Tato kolize vyprodukovala dvě rázové vlny, z nichž jedna směřovala ven a druhá zpět do vyvrženého materiálu explozí.
Radiový pohled byl udělán za použití Australia Telescope Compact Array. Radiové vlny vznikají vlivem extrémně energetických elektronů, které se pohybují spirálně kolem magnetických siločar v plynu a kopírují pohyb rázové vlny ven.
Chandra rtg snímek zachycuje v modré barvě plyn, který byl zahřát na milióny stupňů Celsia odraženou zpětnou rázovou vlnou. Rtg data ukazují, že tento plyn je bohatý na kyslík a neon. Tyto prvky byly vyprodukovány nukleární reakcí uvnitř hvězdy a vyhozeny do prostoru po výbuchu supernovy.

HST optický snímek ukazuje husté chomáče kyslíku, které jsou "chladné", mají teplotu asi kolem 30000 stupňů Celsia.
Tyto snímky pořízené rozdílnými typy dalekohledů dávají astronomům daleko kompletnější obraz o výbuchu supernovy. Mohou mapovat jak se prvky nezbytné pro život rozptylují a mohou změřit energii expandující v galaxii. Chandra pro měření použila Chandra X-ray Observatory Advanced CCD Imaging Spektrometer Image (ACIS).

(podle CNN z 12.4.2000 připravil PH)