CHANDRA ZACHYTILA KANIBALSKOU GALAXII V AKCI

Steve Roy, Marshall Space Flight Center, Huntsville, Al

Dr. Wallace Tucker, Chandra X-ray Observatory Center, CFA, Cambridge, MA

 


NASA Chandra X-ray Observatory pořídila snímek objektu Perseus A, který zachycuje, jak supergigantická galaxie kanibalizuje na jiných galaxiích a plynu v sousedství. Poprvé astronomové vidí rtg odraz, který vrhá menší galaxie jak její plyn je požírán ohromnou galaxií.

 

O tomto zjištění informoval prof. Andrew Fabian z Institute of Astronomy, Cambridge, Anglie 7. června na 196 národním setkání Americké astronomické společnosti v Rochesteru. Další členové výzkumného týmu jsou Jeremy Sanders, Stefano Ettori, Steve Allen, Carolin Crawford, Kazushi Iwasawa a Roderick Johnstone z Institute of Astronomy, Gregory Taylor na National Radio Astronomy Observatory, Socorro, NM a Patrich Ogle z Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA.

 

Perseus A nebo NGC 1275 je ve středu velké galaktické kupy 320 miliónu světelných let vzdálené od Země. Kupa, která obsahuje tisíce galaxií a dostatek plynu k výrobě tisíců dalších, je jeden z největších gravitačních objektů ve vesmíru. Perseus A nahromadil stovky miliard hvězd a stal se jednou z nejmohutnějších známých galaxií.

Chandra pozorování ukazují oblast horkého plynu, která je rozšířena na více než několik stovek tisíc světelných let. Plyn v krajní oblasti kupy má teplotu 70 miliónu stupňů. Plyn v kupě postupně chládne a ustálí se směrem do centra kupy. Galaxie s "pouze" asi 20 miliardami hvězd "padající" do Persea A (na snímku je umístěna asi na dvě hodiny od středu obrázku) se jeví jako tmavá oblast vzhledem k pohlcení rtg záření chladným plynem vstupující galaxie.

Další velká díra, která je vidět dále vně je pravděpodobně vytvořena bublinou vysoce energetických částic vyvržených při explozi z Perseus A před stovkami miliónů let. Tyto výbuchy jsou podle všeho palivem, které mizí v gigantické černé díře v centru galaxie.

 

Závěrem lze říci, že efekty nedávného výbuchu ukazují dvě tmavé dutiny, každá velká tak, aby obsahovala galaxii polovičního průměru jako je naše Mléčná dráha. Tyto dutiny, které byly detekovány předchozími rtg satelity s nižším rozlišením, se jeví velmi nadýchanými magnetickými bublinami energetických částic. Chandra ukazuje, že plyn, který je nahromaděn v zářivém okraji je "chladnější" s teplotou kolem 30 miliónů stupňů. Dlouhá spirála horkého plynu se zdá být zavinuta dovnitř kolem dutin směrem k centru galaxie. Fabian a jeho kolegové navrhují, že ochlazení plynu v této spirále může vést k formování spirálové struktury hvězd, která byla detekována na optických snímcích galaxie.

Pozorování bylo uděláno 29. ledna 2000 za použití 6.8 hodinové činnosti Advanced CCD Imaging Spectrometer (ACIS).


(podle CXC PR: 00-18 z 7.6.2000 připravil PH)