CHANDRA SPOJILA PULSAR S HISTORICKOU SUPERNOVOU

Dolores Beasley, NASA HQ, Steve Roy, Marshall Space Flight Center, Huntsville

Megan Watzke, Chandra X-ray Observatory, CFA, Cambridge

 


SAN DIEGO -- Vědci, kteří pracují s NASA Chandra X-ray Observatory nalezli nový důkaz o tom, že pulsar v souhvězdí Střelce byl vytvořen při explozi hmotné hvězdy, při níž byli svědkem čínští astronomové v roce 386 našeho letopočtu. Jedná se o druhý pulsar jasně spojen s historickou událostí, která se dochovala v dobových záznamech.

Tyto skutečnosti byly představeny Victorií Kaspi a Mallory Robertsem z McGill University na setkání Americké astronomické společnosti. Na výzkumu spolupracovali také Gautum Vasisht z JPL, Eric Gotthelf z Columbia University, Michael Pivovaroff z Therma-Wave, Inc. a Nobuyuki Kawai z Institute of Physical and Chemical Research, Japonsko.

Vědci pracující s Chandra observatoří lokalizovali pulsar přesně v geometrickém středu pozůstatku po výbuchu supernovy, který je označen G11.2-0.3. Umístění je silným důkazem toho, že pulsar, neutronová hvězda rotující 14 krát za sekundu, byl vytvořen při výbuchu supernovy v roce 386 našeho letopočtu a tedy má stáří 1615 let.

"Určit skutečné stáří astronomických objektů je notoricky velmi obtížné a z tohoto důvodu jsou historické zápisy vzplanutí supernov velmi důležité, řekl Kaspi. "Zhruba v 2000 let staré historii je podáno necelých deset zpráv o vzplanutí pravděpodobných supernov většinou u asijských astronomů. V tomto výčtu zbytek (Krabí mlhovina) po výbuchu supernovy v roce 1054 našeho letopočtu byl do nedávné doby jediným úkazem, zrození pulsaru, který byl ztotožněn s historickou událostí a dnes známe délku života neutronové hvězdy."

Mezi polovinou dubna a polovinou května roku 386 našeho letopočtu byla "hvězda host", podle našeho supernova byla zaznamenána čínskými pozorovateli v souhvězdí Střelce. V roce 1970 radioastronomové odhalili expandující mlhovinu plynu s vysoko energetickými částicemi, označenou G11.2-0.3, která je nepochybným pozůstatkem tohoto výbuchu v roce 386. V roce 1997 tým rtg astronomů, používající satelit ASCA, objevil pulzar v téže oblasti na obloze.

Pokus o identifikaci pulzaru s mlhovinou G11.2-0.3 s čínskými astronomy nebyl přesvědčivý. Dnes však umístění pulzaru do středu mlhoviny dává jasný důkaz o tom, že se jedná o pozůstatek výbuchu supernovy v roce 386. "Dnes jsme přesvědčeni o tom, že pulsar a pozůstatky po supernově G11.2-0.3 jsou totožné s tím, co pozorovali čínští astronomové před více než 1600 roky," řekl Roberts.

Chandra pozorovala G11.2-0.3 pomocí Advanced CCD Imaging Spectrometer ve dvou obdobích 6. srpna 2000 a 15. října 2000 a to 20000 sekund a 15000 sekund.


(podle CXC PR 01-02 z 10.1.2001 připravil PH)