CHANDRA NALEZLA PŘEKVAPIVOU AKTIVITU ČERNÉ DÍRY V KUPĚ GALAXIÍ

Steve Roy, Marshall Space Flight Center, Huntsville
Megan Watzke, Chandra X-ray Observatory Center, CFA, Cambridge

Vědci z Carnegie Observatories v Pasadeně odkryli šest krát aktivnější, než se očekávalo, super hmotné černé díry, což je důležitý podnět pro teorie, jak staré galaxie palivo slouží pro své černé díry.

Objev předpokládá, že žravé centrální díry by mohly být obecně ve starých,červených galaxiích než v mladších modrých galaxiích, což je překvapení mnoha astronomů.

Vědecký tým, který udělal tento objev využil informací z observatoře NASA Chandra.  Astronomové také využili Carnegiův 6.5-m WalterBaade Telescope na Las Campanas Observatory v Chile pro  následující optická sledování.

"Toto mění náš pohled na galaktické kupy jako domovy důchodců pro pro staré a klidné černé díry," řekl Dr. Paul Martini hlavní autor článku o výsledcích pozorování, který byl uveřejněn 10.9.2002 v časopisu Astronomical Journal Letters.

"Otázkou je nyní to, jak tyto černé díry produkují záření jako rtg zdroje, podobně jak to vidíme u mnohem mladších galaxií? "Typickým úkazem pro černou díru jsou v jádrech těchto aktivních galaxií projevy rtg radiace.

V radiovém oboru, infračerveném a vizuálním jsou v podstatě nezjistitelným objektem. "Rtg záření může proniknout temným plynem a prachem, který je koncentrován kolem jader galaxií, poměrně dobře, podobně jako rtg záření proniká tkání lidského těla," dodal spoluautor článku Dr. Dan Kelson.

"Tak tedy pomocí observatoře Chandra můžeme sledovat jevy skrze prach a u starých galaxií s hvězdami starými zhruba 10 miliard let objevovat centrální černé díry, které aktivně požírají okolní mezihvězdný plyn.

Tato činnost byla před použití observatoře Chandra pro nás nedostupná.To znamená, že teorie mo galaxiích a jejich vývoji musí být podrobena revizi. "Vědci tvrdí, že super hmotné černé díry - mající hmotnost miliony až miliardy Sluncí, které jsou vmačknuty do oblasti velikosti naší sluneční soustavy -jsou stroji v jádrech jasných činných galaxií, často označována jako aktivní galaktická jádra (AGN).

Mnoho astronomů si myslí, že všechny galaxie mají centrální superhmotné černé díry, ale pouze malé procento ukazuje svoji aktivitu.

Potřebnou silou u AGN je palivo tvořené plynem a prachem ze sousedství černé díry.Galaktické kupy obsahují sto tisíce galaxií. Jsou to největší známé struktury ve vesmíru a slouží jako mikrokosmos pro mechanismy fungující ve vesmíru jako celku.

Galaxie v kupách jsou často staré, načervenalé eliptické galaxie,odlišné od modrých spirálních galaxií, jako je naše Galaxie. Tyto staré galaxie nemají mnoho mladých hvězd.

(podle relace 02-09 z 13.9.2002 připravil PH)