MLHOVINA TARANTULE (30 Doradus) - DRAMA HVĚZDNÉHO FORMOVÁNÍ A VÝVOJE

Snímek z družice Chandra, který zachycuje Mlhovinu Tarantule, přináší vědcům detailní záběr na dramatický hvězdný vývoj. Tarantule, často označovaná jako 30 Doradus je jeden z objektů, kde se nachází oblast formování hvězd v naší lokální skupině galaxií.

Hmotné hvězdy produkují intenzivní záření a působí větrem na plyn o teplotě několik miliónů stupňů, který v okolním plynu vytváří gigantickou super bublinu.

Jiné hmotné hvězdy rychle proběhnou svůj vývoj a katastroficky ukončí svůj život jako supernovy. Vyvrhnou do okolí obrovské mraky prachu a plynu, které vytvoří zárodky pro novou generaci hvězd. 30 Doradus je vzdálena od Země 160000 světelných let ve Velkém Magellanově oblaku, satelitní galaxii naší Mléčné dráhy. To dovoluje astronomům detailně studovat hvězdná vzplanutí - epizody v hvězdném vývoji, které hrají důležitou roli ve vývoji galaxií. V jasné kupě hvězd v centru původního snímku (levá část) bylo detekováno alespoň 11 extrémně hmotných hvězd s věkem kolem 2 milióny let.

Tato přeplněná oblast obsahuje velké množství hvězd jejichž rtg emise zatím není vysvětlena. Jasný zdroj v tomto regionu známý jako Melnik 34 je hvězda o hmotnosti 130 hmot slunečních lokalizovaná vlevo dole od středu.

Vpravo dole na tomto snímku je zbytek po supernově N157B s centrálním pulsarem.V pravé části je SNR N157C, zbytek po možné supernově. Supernova 1987A je také vidět právě nad a vpravo od centra v Honeycomb Nebula.

Na snímku je dolní hranice rtg záření označena červenou barvou, střední hodnota rtg záření zelenou a horní hodnota rtg záření bodrou barvou.

(podle informace CNN z 3.10.2002 připravil PH)