KÓMA KUPY GALAXIÍ: PLYNNÉ MRAKY V ROVNOVÁZE

Snímek z observatoře Chandra ukazuje centrální oblast - o průměru 1.5 miliónu světelných let - kómu kupy. Kupa obsahuje tisíce galaxií obalených ohromným plynným oblakem o teplotě 100 miliónů stupňů Celsia.

Jednotlivé části jsou na snímku soustředěny v chladnějším (10 až 20 milónů stupňů Celsia) plynu kolem velkých galaxií NGC 4889 (vlevo) a NGC 4874(vpravo). Tyto chomáče plynu, které mají průměr 10 000 světelných let jsou pravděpodobně vytvářeny materiálem ejektovaným z hvězd v galaxiích v časovém období kolem miliardy let.

Tuto informaci diskutuje Alexey Vikhlinin a jeho kolegové zHarvard-Smithsonian Center for Astrophysics in Cambridge, Massachusetts      v časopisu Astrophysical Journal z 10. července 2001. Právě pozorování poměrně chladných plynných mraků ve dvou velkých galaxiích indikuje to, že jsou v určitém přechodovém stavu.

Odborníci se domnívají, že mraky existují v jakési rovnováze, ve které se energie vyzařuje rtg radiací a je v rovnováze s energií získanou z horkého plynu v kupě.

Protože je vyrovnáván velký rozdíl v teplotě mezi horkým plynem a chladnými mraky (připomíná to "sněhovou kouli ve vysoké peci"), musí v galaxiích existovat magnetické pole, které odděluje horké a studené komponenty.

(podle informace z Chandra observatoře z 14.4.2002 připravil PH)