NGC 4649: ČERNÉ DÍRY VE VZDÁLENÉ GALAXII

Chandra snímek eliptické galaxie NGC 4649 odhalil velký jasný mrak horkého plynu a 165 bodových zdrojů rtg záření.

Podobně jako v galaxii NGC 4697 a NGC 1553 většina bodů souvisí s černou dírou a neutronovou hvězdou v binárním hvězdném systému. Černé díry a neutronové hvězdy jsou konečná stádia velmi hmotných hvězd.

Chandra odhalením četných neutronových hvězd a černých děr v této, a dalších eliptických galaxiích potvrdila, že v těchto galaxiích je mnoho velmi jasných a hmotných hvězd, což je ve zřetelném protikladu s prezentovanou populací hvězd nízké hmotnosti, méně jasných hvězd, které nyní dominují eliptickým galaxiím.

Mnoho binárních rtg zdrojů je v "kulových hvězdokupách", které obsahují okolo miliónu hvězd, kde by se měl takový systém vyskytovat snad v jediném exempláři.

To předpokládá, že v kulových hvězdokupách je mimořádně husté prostředí, kde neutronová hvězda nebo černá díra může lehce ulovit svého společníka. Horký plyn vyplňující galaxii má teplotu kolem 10 miliónu stupňů Celsia.

V jasné centrální oblasti se objevují jasné "otisky" rtg emise, které se zde mohou vyskytovat kvůli rostoucím buňkám horkého plynu.

(podle informace Chandra z 28.6.2002 připravil PH)