SONDA GALILEO VIDĚLA NEJVYŠŠÍ SOPEČNÝ CHOCHOL NA MĚSÍCI IO


 

Kosmická sonda Galileo zachytila na snímcích nejvyšší sopečný chochol, který byl kdy viděn uvolněný neznámou sopku na měsíci Io. Tuto informaci podali představitelé NASA po nedávném těsném průletu sondy nad povrchem měsíce Io.Kosmická sonda Galileo také zachytila částice z erupce. "Bylo to zcela neočekávané," řekl vedoucí tohoto experimentu Dr. Louis Frank z University of Iowa, Iowa City. "Do nedávné doby jsme měli snímky aktivních vulkánů na měsíci Io, ale zatím jsme nikdy nezachytili vlastní erupci, až do dnešní doby.

Sonda Galileo zachytila těsně erupci sopky a toto střetnutí přežila."Setkání se událo během nízkého přeletu 6. srpna 2001 a snímky a data se postupně přijímají až do dnešní doby. Měsíc Io je nejvnitřnější ze čtyř největších měsícu planety Jupiter a pravděpodobně jde o sopečně nejaktivnější objekt ve sluneční soustavě. Odborníci očekávali data během nízkého průletu z různých sopek, jedna ze známých se nazývá Tvashtar a nachází se blízko severního pólu měsíce Io.

Chochol na Tvashtarem byl naposledy viděn před sedmi měsíci jednak sondou Galileo a také byl zachycen náhodně sondou Cassini.Ale chochol nad Tvashtarem nebyl zachycen na současných snímcích. Odborníci byli překvapeni nálezem neznámé sopky asi 600 km od sopky Tvashtar, nad kterou byl zachycen obrovský chochol doposud nepozorovaný."Doposud v tak vysoké zeměpisné šířce během prvních pěti let mise sondy Galilea nebyly vidět činné chocholy, zatímco letos byly vidět dva," dodal Alfred McEwen z University of Arizona, člen týmu, který se zabývá snímky ze sondy Galileo.

Nový snímek zachycuje bílý materiální prstenec z chocholu, který padá zpět na měsíční povrch a vytváří kruh kolem zdroje výbuchu. Další snímek ukazuje nový velký chochol blízko severního pólu.Chochol se zdvihá zhruba do výšky 500 km nad povrch, podle odhadu McEwena, což je zhruba o 10 procent výše než nejvyšší kdy viděný chochol na měsíci Io.Vědci používají infračervené mapování sondou Galileo a tím dostávají i lokalizaci výbuchu na již známém zmapovaném povrchu, dodává Dr. Rosaly Lopes, vulkanolog z JPL.

Částice byly detekovány plazmovými detektory na sondě Galileo asi 194 km nad povrchem měsíce. Odborníci se domnívají, že sopečný materiál zasáhl sondu po několika minutách od vyvrhnutí ze zdroje na povrchu. Částice jsou podle všeho sněhové vločky vytvořené z molekul dioxidů síry ve skupině s 15 až 20molekulami dohromady v každé vločce. Vědci budou studovat impaktní částice k zjištění teploty a rychlosti plynu v chocholu.


(podle informace NASA z 4.10.2001 připravil PH)