OBROVSKÁ PLANETA OBÍHAJÍCÍ ČERVENÉHO TRPASLÍKA

Mezinárodní tým astronomů, za přispění HST, použil dříve nejistý způsob pro provedení přesného měření hmotnosti planety Gliese 876b, nacházející se mimo naši sluneční soustavu. Obrovská plynová planeta, obíhá chladnou hvězdu Gliese 876, která je situována  v souhvězdí Vodnáře ve vzdálenosti patnácti světelných let. Navzdory relativní blízkosti k Zemi, má červený trpaslík hmotnost jedné třetiny našeho Slunce a není příliš jasný na to, aby byl odhalen pouhým okem.

Nová přesná měření vychýlení obrazu hvězdy ze své pozice, které je zapříčiněné gravitací planety Gliese 876b, s použitím jemných senzorů FGSs (Fine Guidance Sensors) HST,  určují hmotnost planety na 1,89 až 2,4 násobek hmotnosti Jupitera. Planeta byla objevena v roce 1998 a je vzdálena od hvězdy pouze jednu pětinu vzdálenosti Země od Slunce. Ačkoli je příliš daleko na to, aby mohla být fotografována současnými teleskopy, je pravděpodobně plynovým obrem, který může být obklopen několika měsíci, jak je ukázáno na obrázku. Z dřívějších pozorování víme, že u Gliese 876 se nachází další  planeta s hmotností pouze poloviny Jupitera. Gl876b je vzdálenější ze dvou planet obíhajících Gliese 876.

Znalost přesných hmotností planet mimo naší sluneční soustavu pomůže vědcům odpovědět na otázky, jak se tyto planety vytvářejí. „Poznáme u jakých  druhů hvězd  se vytvářejí určité typy planet,“ říká George F. Benedict, člen týmu, který prováděl pozorování. Měření vychýlení hvězdy ze své pozice bylo používáno pro hledání planet po desetiletí, protože však při měření byla vyžadována neobyčejně vysoká přesnost a optická stálost, až s použitím FGSs HST se stalo toto měření efektivním.

(podle STScI 2002-27 z 3. 12. 2002 přeložil F. Vašíček)