ZEMĚ BYLA MOŽNÁ V MINULOSTI VÍCE NAKLONĚNA KE SLUNCI

(AP) -- Země pravděpodobně byla před 600 milióny léty více nakloněna polárními oblastmi ke Slunci než dnes. Z toho pramení, že polární oblasti byly teplé a tropické oblasti studené. Tato informace byla zveřejněna v časopise Nature. Vědci tvrdí, že mohou podat důkazy o tom, že v tropech byl v minulosti ledovec. Podle vědců z Pennsylvania State University mohla mít Země sklon až 55 stupňů oproti dnešním 23,5 stupňům.

Narostlý ledovec během této doby, v dnešních tropických oblastech, mohl způsobit svým silovým působením to, že došlo k napřímení osy a tím i ke změně sklonu ke Slunci. Roční období se změnila díky změně nachýlení osy Země ke Slunci a tím, že Země kolem Slunce obíhá. Díky náklonu zemské osy je léto na jižní polokouli teplejší a zima chladnější než na severní polokouli. Zatímco v minulosti byly dny a noci téměř stejné, dnes při změně sklonu jsou v polárních oblastech extrémně dlouhé dny během léta a extrémně dlouhé noci během zimy. Navíc póly dříve přijímaly většinu slunečního tepla a rovníkové oblasti nesloužily jako ohřívač Země tak, jak je to dnes. Póly držely teplotu a na rovníku se vytvořily podmínky pro vznik ledovce.

Harvardský badatel Paul Hoffman, nedávno informoval o důkazech, které ukazují na to, že ledovec téměř "vyvraždil" všechen život během téhož časového období. Jedná se o scénář nazvaný "Země, jako sněhová koule", podle kterého se vysvětluje přítomnost ledovců v tropech. Podle scénáře "sněhové koule" se ledovce plazily směrem k rovníku z pólů a nakonec se roztavily.

(podle informace CNN z 3.12.1998 připravil PH)