ASTRONOMOVÉ DETEKOVALI DOSUD NEJVZDÁLENĚJŠÍ KVASAR

SUNSPOT, Nové Mexiko (AP) - v rámci projektu vytvoření mapy čtvrtiny vesmíru astronónové objevili nejvzdálenější kvasar. Observatoř Apache Point v blízkosti Sunspotu již od počátku projektu Digitální přehlídky oblohy objevila tři ze čtyř nejvzdálenějších kvasarů.

"Je to objekt vzdálený mnoho miliard světelných let," říká B. Gillespie, site operations manager z Apache Pointu. Kvasary se nachází na okraji nám známého vesmíru, což znamená, že jejich světlo k nám přichází takové, jaké bylo ve stáří vesmíru miliardy let a v jedné šestině své nynější velikosti. Astronomové se domnívají, že vesmír je starý 10 až 14 miliard let.

Přehlídku oblohy provádí několik univerzit a poslední objev anoncovali v úterý vědci z Princetonské univerzity. Pomocí nejkomplexnější kamery, která kdy byla vyrobena, mohou vědci v rámci přehlídky oblohy konstruovat třídimenzionální mapy více než čtvrtiny vesmíru, což zahrnuje 100 miliónů nejjasnějších galaxií a 100000 kvasarů.

Kvasary jsou kompaktní a zářivé objekty, které jak se astronomové domnívají, pohání supermasivní černé díry nacházející se v jejich jádrech.

(podle informací CNN z 11.12.1998 připravil DH)