POJMENOVÁNÍ NOVÝCH MĚSÍCŮ PLANETY URAN PODLE SHAKESPEARA

ITHACA, New York (AP) - Astronomové navrhli, aby pro pojmenování dvou nových měsíců planety Uran bylo použito postav z Shakespearovy hry "Bouře". Tyto měsíce by se měly jmenovat "Caliban" a "Sycorax". Tato jména byla předložena IAU ke schválení astronomem Philipem Nicholsonem z Cornell University.

Nicholson a jeho kolegové podrobně popsali svůj objev, dvou nových měsíčků planety Uran z konce října 1997, v časopise Nature, který vyšel 30. dubna 1998. Měsíčky jsou pravděpodobně nejslabší planetární měsíce zaznamenané pozemskými dalekohledy. Měsíčky byly objeveny za pomoci pětimetrového Haleova dalekohledu na Mt. Palomaru. Na rozdíl od předchozích 15 měsíců, které měly skoro kruhovou dráhu, Caliban a Sycorax mají nepravidelně protáhlou dráhu.

Planetu Uran objevil 13. března 1781 William Herschel. Pět měsíců planety bylo objeveno v průběhu historie zkoumání planety, Deset dalších objevila při svém průletu 24. ledna 1986 sonda Voyager 2.

Poslední měsíc ze Země byl objeven v roce 1948. Až tedy po téměř padesáti letech byly další dva měsíce této planety objeveny ze Země.

Astronomové odhadují, že Caliban má průměr asi 60 kilometrů a pohybuje se po dráze, která má přibližný poloměr 7.2 miliónu kilometrů. Sycorax má asi v průměru 120 kilometrů a pohybuje se kolem planety po výstředné elipse s průměrnou vzdáleností 12 miliónů kilometrů od planety Uran. Astronomové, dle některých vlastností, usuzují, že tyto měsíce mohou souviset s kometám podobnými tzv. transneptunickými tělesy a tzv. Kentaury. První z nich se pohybují kolem Slunce za dráhou planety Uran a druhá skupina těles dráhu Uranu překračuje. Zda tomu tak je nebo není ukážou další pozorování těchto dvou nových měsíčků planety Uran, jejichž jasnost je 20. a 22. hvězdná velikost.

(podle agenturní zprávy z 2.5.1998 připravil PH)