NASA VYPUSTILA SATELIT ZAMĚŘENÝ NA STUDIUM VZNIKU HVĚZD

V sobotu byl na oběžnou dráhu vypuštěn satelit zaměřený na výzkum v oblasti vzniku hvězd. Nejprve byl dopraven do výšky několika kilometrů nad Zemí tryskovým letadlem.

Mluvčí NASA Donna Drelicková oznámila, že Submilimeter Wave Astronomy Satellite (SWAS) byl vypuštěn raketou Pegasus XL z útrob tryskového letadla L-1011 letícího 12 km nad Pacifickým oceánem, daleko od pobřeží Kalifornie.
Start znamená začátek dvouleté mise, která stála 64 miliónů USD a která je zaměřena na studium chemického složení mezihvězdných galaktických mračen, což vědcům pomůže odhalit procesy tvorby hvězd.

NASA uvedla, že 179 kg vážící kosmická sonda bude sledovat vodu, molekulární kyslík, atomární uhlík a isotropický monoxid uhlíku na základě jejich vyzařování na submilimetrových rádiových vlnách.
Toto záření vysokých frekvencí z pozemských observatoří není možné detekovat, protože tomu brání atmosféra Země.

První start byl plánován na středeční noc, ale pro komunikační problémy byl zrušen. Po vyřešení problémů byl start naplánován na pátek.

Páteční start byl z nespecifikovaných důvodů ještě před vzlétnutím L1011 zrušen.
Program NASA Small Explorer je určen k uskutečňování častých letů zaměřených k výzkumu vesmíru, které jsou současně relativně levné.

Podle NASA se očekává, že každá mise v rámci programu stojí kolem 35 miliónů USD, včetně navržení, vývoje a práce prvních třiceti dnů na oběžné dráze.

(podle informace CNN z 5. 12. 1998 přeložil DH)