PRACHOVÝ MRAK BY MOHL SKRÝVAT JINOU RODINU PLANET

Obrovský prachový mrak, který je vzdálen stovky světelných let od Země může být skrýší pro narození nové planety na vzdálené dráze kolem umírající hvězdy, která by měla mnoho rozdílného oproti naši sluneční soustavě.

Objev ukazuje, že planety se mohou tvořit kolem hvězd v jakémkoli věku. To tedy může znamenat, že planet ve vesmíru bude mnohem více než astronomové předpokládali.

"Podívám se na to a řeknu - hmm planeta se může formovat v jakémkoli místě ve vesmíru. Možná, že i pod naším nosem!" Tento výrok pronesla Susan Kleinmannová z univerzity v Massachusetts.

Tajemný mrak, který je větší než naše celá sluneční soustava byl zjištěn astronomem Michaelem Jurou a Jeanem Turnerem z kalifornské univerzity v Los Angeles. Objev byl publikován v časopisu Nature.

Planety se pravděpodobně tvoří, když otáčející se mraky prachu a kamení se pod vlivem gravitace smršťují. Astronomové v objeveném mraku zjistili neviditelný elektromagnetický prachový zářič.

Vědci teď začínají objevovat planety mimo naší sluneční soustavu. Nalezli ve vesmíru více než 12 planetárních systémů. Několik z nich jsou blízké pulzary nebo starší hvězdy, které vydávají pulsy na radiových vlnách. Ale nejvíce je jich spojeno s mladými hvězdami.

Záhadný prachový mrak by měl skrývat planetu odpovídající hmotnosti Jupiteru nacházející se v blízkosti hvězdy HD44179, ve vzdálenosti okolo 1100 světelných let od Země.

Astronomové byli překvapeni, že prachový mrak je 1600 krát dál od hvězdy než je u nás Země od Slunce. V naši sluneční soustavě jsou planety blíže ke hvězdě a nacházejí se v "rozkvětu svého života". Na planetách, které jsou dál od hvězdy se nevytváří vhodné podmínky pro vznik života.

UCLA astronomové uznali, že přítomnost mraku tak daleko od staré hvězdy může naznačovat existenci neviditelné hvězdy. Jiní astronomové také nejsou jisti danými zjištěními.

"Není mnoho pozorování tohoto druhu objektu na této vlnové délce," řekl David Koerner, astronom z univerzity v Pennsylvanii. "Nevíme jestli je to neobvyklé nebo typické."

(podle zprávy CNN z 10.9.1998 připravil PH)