SNÍMKY NASA NAZNAČUJÍ, ŽE FENOMÉN EL NINO JIŽ USTUPUJE

Potom, co odehnal několik stop vody od Californského pobřeží a spustil mohutné požáry v Asii, Malaysii a Indonesii, vědci z NASA říkají, že fenomén známý jako El Nino se konečně rozptyluje.

NASA vydala několik novinek, snímky z 26. 3., které ukazují pohyb a změny teploty během časového období. Snímky vznikly zkombinováním satelitních fotografií a dat sesbíraných z povrchu Země v subtropických oblastech Tichého oceánu za posledních 14 měsíců a ukazují, jak se horký vzduch El Nina během března ochlazuje.

Při kombinaci údajů o teplotě, výšce vln a větrech z povrchu oceánu, zjistili odborníci z NASA, že chladnější proudy vod se pomalu pohybují k východu, čímž ochlazují teplejší vodu ohřátou El Ninem. Nejen že se pohybují chladné vody k východu, ale data ukazují, že se mění i délka dne, říká oceánograf NASA Tony Busalacchi.

"Velmi precizní měření z radioteleskopů detekovalo, že během minulého roku vzrostla délka dne o zlomek sekundy," říká a přičítá to přesunu El Nina po zemském povrchu směrem k východu, což zpomaluje rychlost rotace Země. "Tento jev skutečně odpovídá globální velikosti El Nina."

A pokud budou trendy v počasí následujícím po El Ninu stejné, jako po posledním výskytu tohoto jevu v roce 1983, Busalacchi předpovídá v roce 1998 chladnější počasí než normálně, jak je běžně známé jako příchod La Nina.

(podle CNN z 26.3.1998 přeložil LB)