MALÁ GALAXIE SE SRAZÍ S MLÉČNOU DRAHOU

Malá galaxie, známá jako trpaslík ve Střelci, by mohla pomoci astronomům vyčíslit množství tmavé hmoty, jež představuje 90 % hmoty vesmíru, ale dosud nebyla spatřena. Rosemary Wyseová z university Johna Hopkinse v Baltimoru říká: "Studování hvězd v cizí galaxii ukazuje jak se chovají hvězdy v galaxii naší, protože všude platí stejné přírodní zákony." Trpasličí galaxie má průměr odpovídající jedné desetině průměru Mléčné dráhy, ale hmotnost mnohem menší: asi jednu tisícinu. Zatím bylo nalezeno devět takových trpasličích galaxií.

Trpasličí galaxie ve Střelci byla nalezena náhodou

Wyseová říká: "Jiné galaxie jsou dosti vzdálené na to, aby vnikly do našeho prostoru. Můžeme je víceméně ignorovat. Ale galaxie ve Střelci se k nám opravdu přibližuje. Wyseová pracuje v Rodrigo Ibata z European Southern Observatory v Chile, Mike Irwin v Royal Greenwich Observatory a Gerard Gilmore v Institute of Astronomy v Británii. Tito tři lidé objevili galaxii ve Střelci v roce 1994. Galaxie byla nalezena náhodou - je tam tak mnoho hvězd, že je někdy těžké spatřit ty, které patří do galaxie ve Střelci, protože v této oblasti je jádro Mléčné dráhy, tedy nejhustší oblast. Wysová a ostatní učinili nová pozorování, která ukázala, že galaxie musí obíhat okolo Mléčné dráhy s periodou 1 miliarda let. Silné gravitační pole Mléčné dráhy by mělo galaxii dávno přitáhnout a pohltit, ale ještě se tak nestalo.

Tmavá hmota drží galaxii pohromadě

Wyseová říká: " Je to zapříčiněno tmavou hmotou - hmotou jež není vidět, ale která se projevuje svým gravitačním působením na galaxie jako je ta ve Střelci. Je to právě velké množství tmavé hmoty, co drží galaxii pohromadě. Měření ukazují, že jen kolem 10 ti procent hvězd v halu přišlo z galaxií jako je trpaslík ve Střelci." To, že máme takovouto galaxii tak blízko je velká příležitost získat detailní pohled na to, jak tmavá hmota vypadá. Tmavá hmota je klíčem k budoucnosti vesmíru. Na množství tmavé hmoty závisí, jestli vesmír skončí "Velkým křachem" nebo se bude do nekonečna rozpínat.