ŘIDÍCÍ SYSTÉM ZPŮSOBIL VÝBUCH RAKETY CAPE CANAVERAL,

Florida (CNN) - ohnivý noční čas způsobil výbuch rakety Delta III, který byl způsoben řídícím systémem. Hlavní konstruktér Boeingu k tomu řekl, že úvodní let 12 raket nakonec skončil nešťastně minutu po startu, kdy řídící systém tří pevných pohonných motorů vyčerpal hydraulickou tekutinu.

"Je to něco jako u automobilu, když nemáte schopnost řídit volant," řekl Clarence Quan, vedoucí inženýr Boeingu. Podle kontroly se raketa "houpala" 35 stupňů doprava než se rozbila, rozložila na jednotlivé části a explodovala. Roger Devivo řekl, že raketa explodovala se silou kolem 500 liber TNT. Došlo k nějaké závadě. Jak mechanický, tak elektronický systém je odpovědný za tuto havárii.

Raketa nesla 10 komunikačních satelitů Galaxy pro PanAmSat armádní sbor. Raketa havarovala v ohnivé kouli do Atlantského oceánu ve vzdálenosti kolem 15 mil.

Vzhledem ke zvýšené opatrnosti Boing odloží start menší rakety Delta II, která měla odstartovat 1. září podle "jízdního řádu". Delta II má umístit na oběžnou dráhu pět družic Motorola Iridium. Obě Delty užívají stejný řídící systém, ale jiný software.

(podle zprávy CNN z 28.8.1998 připravil PH)