U KOSMICKÉ SONDY GALILEO SE VYSKYTL PROBLÉM

PASADENA, California (AP) -- Kosmická sonda Galileo krátce po těsném průletu kolem měsíce Europa a Jupitera opět zastavila vykonávání povelů a přešla do "safe módu".

Jet Propulsion Laboratory v pondělí oznámila, že kosmická sonda je stabilní a podle informací, které poslala vše vypadá, že pozorování měsíce Europa bylo úspěšně zaznamenáno na palubní páskový rekordér. V bezpečnostním módu sonda zastaví některé vedlejší funkce a automaticky zkouší spojení se Zemí. K události došlo asi čtyři hodiny po průletu 1400 km nad povrchem měsíce Europa a hodinu po průletu 580 000 km nad atmosférou Jupitera.

Činnost sondy se zastavila během příkazu aby přístroje zaměřené na Europu se přepnuly zpět do polohy více směrované k Zemi. Členové Project týmu problém analyzují. Předběžná analýza ukazuje na to, že sonda Galileo vstoupila do bezpečnostního módu na základě softwarového podnětu, kterému se zdála doba během které probíhalo přepínání přístrojů příliš dlouhá.

Sonda Galileo odstartovala v r. 1989 a k Jupiteru se dostala 7. prosince 1995. Nyní dokončená primární mise stála $1.5 miliardy a nyní probíhající prodloužená mise zaměřená na Europu a ostatní měsíce stála $30 milionů.

V neděli sonda dokončovala poslední z osmi přiblížení k Europě během prodloužené mise, která předpokládala 14 rozdílných drah kolem Jupitera.

(podle informací CNN z 2.2.1999 připravil DH)