ASTRONOMOVÉ ÚTOČÍ PROTI RUSKÉMU ZRCADLU
 
LONDON (Reuters) -- Projekt kruhového rozložení zrcadel na oběžné dráze kolem Země, které by mělo přinést světlo na zamrzlý ruský sever způsobil odpor britský astronomů, kteří se obávají narušení pozorovacích podmínek při stálém monitorování určitých hvězd.

Ruská stanice Mir se připravila pro rozvinutí obřího zrcadla na oběžné dráze kolem země, aby bylo možno nasměrovat sluneční světlo do oblastí kde je černá arktická noc.

"Někteří lidé jsou zcela zděšeni touto vyhlídkou," řekl astronom Dr.Derek McNally z University of London Observatory. Otevření 25 metrového zrcadla by způsobilo astronomům vážné problémy a vyhlídka na systém zrcadel v kruhu kolem Země by směřovala k tomu, že astronomové se začnou obávat, zda budou moci vůbec pozorovat, neboť na Zemi zavládne "věčný den".

"Jsou plány na 60 metrové a 200 metrové zrcadla, které by měly jas jako 100 úplňků," dodal Derek McNally. Tento zlý sen se může stát realitou, pokud se tento projekt podpoří reklamou ke komerčnímu využití dosud nehostinných oblastí téměř bez stálého slunečního světla na dlouhá období. Agentura Reuters to považuje za kousek bláznivé myšlenky k rozsvícení měst na dálném severu. Vzhledem k finanční náročnosti tohoto projektu z ruské strany se snad tento projekt soustavy zrcadel ani nevybuduje. Slibnější stránka je využít slunečního světla ke kosmickému plachtění. Využít sluneční světlo k pohonu kosmické lodi, která nebude muset nést velké množství paliva. McNally by souhlasil s představou, že ruský pokus by směřoval spíše k pokusům o "sluneční plachtění", než k osvětlování Země.

(podle informace CNN z 4.2.1999 připravil PH)