MARS POLAR LANDER PRAVDĚPODOBNĚ TAKÉ ZTRACEN

PASADENA, California (CNN) -- V pátek 3. prosince přistála kosmická sonda Mars Polar Laner v oblasti jižního pólu planety Mars. Ještě 2. prosince bylo podle pracovníků řídícího střediska NASA Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, Calif. vše v naprostém pořádku a řídící letu se také domnívali, že vlastní přistání proběhlo hladce.

Po přistání se Mars Polar Lander měl ohlásit v 12h39m PDT, ale nestalo se tak. I během dalších komunikačních oken byla snaha o navázání spojení bezúspěšná. Představitelé NASA však stále doufají, že by se komunikace mohla navázat během šesté příležitosti v pondělí.

Po neúspěšném pokusu o navázání spojení s MPL v sobotu před půlnocí, po třech dnech neúspěšných komunikačních pokusů, také R. Cook, připustil možnost, že MPL také nemusel v pořádku přistát.

V úterý v 11h p.m. nastane ještě jedno komunikační okno, kdy pro spojení s MPL bude využita sonda obíhající na oběžné dráze kolem Marsu. Pokud i tato možnost nepřinese žádné výsledky, šance pro úspěch mise MPL se prudce sníží.

Pesimističtí jsou také pracovníci řídícího střediska ohledně malého modulu Deep Space 2, který se od mateřské sondy na oběžné dráze odpojil a přistál asi 60 km od MPL. Ani od Deep Space 2 nebyly zachyceny žádné signály.

(podle informací CNN z 6. 12. 1999 připravil DH)