EVROPA PŘIPRAVUJE AMBICIÓZNÍ PŘISTÁNÍ NA KOMETĚ

LONDÝN (AP) -- Sovětský svaz vypustil první satelit, Spojené státy jako první umístili družici na oběžnou dráhu kolem Měsíce a Evropská vesmírná agentura předpokládá, že jako první vypustí kosmickou sondu, která přistane na kometě.

Evropská vesmírná agentura ve čtvrtek 1. 7. ukázala model kosmické sondy Rosetta, která je navržena k setkání s kometou Wirtanen v roce 2012.
Podle ředitele vesmírné agentury zahrnující 14 zemí Evropa získá vedoucí postavení ve výzkumu komet, tím že získá vzorky půdy sluneční soustavy staré 4.6 miliard roků.

"Musíme se chopit této příležitosti," říká Bonnet. "Spojené státy zatím vždy tuto příležitost promarnily." Bonnet uvedl jako příklad úspěchu agentury vyslání kosmické sondy Giotto k 600 km velkému jádru Halleyovy komety v roce 1986. S kometou se také stektala sovětská a japonská sonda, ale americkému U.S. National Aeronautics and Space Administration zabránilo k vypuštění vlastní sondy drastické zkrácení rozpočtu v sedmdesátých letech.

NASA plánovala v rámci mise Rosetta vypustit druhou sondu, ale ta se již nevešla do váhového limitu, který je dán pro nosnou raketu, řekl Bonnet.

NASA stále sní o kometě

NASA stále doufá, že jako první právě její sonda přistane na kometě. K tomu je určena mise Deep Space 4, která bude vypuštěna v roce 2003 a podle plánu by měla 2. prosince 2005 přistát na kometě Tempel 1, sebrat vzorky a dopravit je na Zemi v roce 2010.

První kometární misi vypustily Spojené státy v únoru - kosmická sonda Stardust, která ze vzdálenosti 140 km prolétne v roce 2004 kolem komety Wild-2. Předpokládá se, že tato sonda poprvé získá vzorky kometárního prachu a v roce 2006 je dopraví na Zemi.

Na rozdíl od sondy Giotto, která byla zaměřena k průletu kolem Halleyovy komety je mise Rosetta určena k tomu, aby po té, co se 28. května 2012 s kometou Wirtanen setká, přistála na povrchu jejího 1km jádra.

V tomto místě 675 milionů km od Slunce bude kometa jedno zmrzlé neaktivní těleso letící rychlostí 1300000 km/h. Teprve až se přiblíží ke Slunci, vytvoří se u ní charakteristický ohon.

Přístroje na palubě kosmické sondy budou sbírat vzorky plynových a prachových částic v ohonu komety.

Bude použita harpuna

Přibližně měsíc po setkání, sonda Rosetta upustí 100 kg přístávací modul ke kometě. Přistávací část vystřelí do komety harpunu, aby se předešlo "odvržení" přistávacího modulu po impaktu.

Vědci se o komety zajímají proto, protože se jedná o lidem dostupné nejstarší objekty, řekl Gerhard Schwehm, vědec projektu Rosetta.

"Vědecké měření u komety a kometární věda nám pomůže pochopit náš vlastní původ," dále řekl. Jméno Rosetta, pochází podle kamenné destičky, nalezené v Egyptě, u níž byly rozluštěny hieroglyfy, podobně jako podle předpokladu bude touto misí rozluštěno tajemství komet. Jak jsou husté? Jsou spíše ledové nebo prachové? Proč je jejich jádro tak temné?

Kometární vědec Alan Fitzsimmons, z Queen's University v Belfastu, Severní Irsko, komety popisuje jako "pozůstatky stavebních cihel" ze kterých je postavena celá sluneční soustava.

"Nyní, máme sondu Rosetta a ta rozluští náš historický původ a dotkne se materiálu, ze kterého byla formována Země a všechny ostatní planety," dále prohlásil.

(podle informací CNN z 1. 7. 1999 připravil DH)