NAD NOVÝM ZÉLANDEM VYBUCHL METEOR

(CNN) -- Obyvatelé Nového Zélandu ve čtvrtek popsali explozi meteoru, který oblast ozářil modrým světlem a vše umocnil zvukovým efektem.
K explozi meteoru došlo ve středu odpoledne daleko nad severní částí Nového Zélandu. Stopu meteoru spatřili tisíce pozorovatelů a někteří z nich ji také zachytili na videozáznam.

"Byla to největší exploze, jakou jsem kdy slyšel," vypráví jeden z očitých svědků. "Na konci to vypadalo jako by vespod vybuchla bomba a vytvořil se atomový hřib s typickými proudy kouře odspodu nahoru."

Vědci z místní observatoře oznámili, že se jednalo o meteor přibližně o velikosti automobilu. Policie oznámila, že měla stovky telefonátů od občanů, kteří viděli stopu meteoru na obloze a následnou explozi s jasným zábleskem. Zprávy o žádných zraněných zatím nejsou.

Seismolog Terry Webb řekl, že přístroje umístěné v oblasti Mount Ruapehu, v centrální části severu ostrova tento vzácný otřes také zaznamenaly. "Následně byl otřes odečten ze všech přístrojů v rámci monitorovací sítě vulkanické činnosti v oblasti."

(podle informací CCN z 8. 7. 1999 přeložil DH)