FRANCIE SE STRANÍ PROJEKTU VEGA - ARIANESPACE

KOUROU, Francouzská Guayana (Reuters) -- Francie se rozhodla, že stáhne svoji podporu projektu Vega, který připravuje European Space Agency (ESA). Jedná se o malý satelit, který by měl být vypuštěn v rámci Arianespace společnosti.

Rozhodnutí padlo po několika týdnech rozhodování na francouzské straně, která se tohoto projektu měla zúčastnit společně s Itálií, která toto rozhodnutí nesla s velkou nevolí, neboť má v projektu 55 procent, což činí 300 milionů dolarů.

Členové ESA dali v minulém roce dočasnou subvenci na rozvoj rakety Vega. Tato raketa měla být společným dílem Francie, Belgie, Holandska společně se Španělskem a Itálií.

Téměř na začátku Francie projevovala svůj nesouhlas s vývojem nové rakety pro vynesení družice, která neváží více než jednu tunu. Někteří analytici tvrdí, že Francie, která byla tradičním vedoucím evropského programu vypouštění kosmických těles nesouhlasí se skutečností, že jiné země mají majoritní kontrolu na tomto novém projektu.

"Vím, že Francie odmítla financovat vypuštění Vegy," řekl Jean-Marie Luton ředitel projektu Vega. "Je to pouze francouzské rozhodnutí a Arianespace se nedá zamíchat do politiky," dodal. Paříž, která založila Arianespace je obchodní rukou ESA. Raketa Vega měla být podle jízdního řádu vypuštěna z Arianespace center v
Kourou, na severovýchodním pobřeží Jižní Ameriky, v roce 2002. Konečné rozhodnutí ohledně vývoje Vegy je očekáváno na zasedání rady ESA v říjnu. Italský kosmický průmysl oficiálně v červnu oznámil, že budou pokračovat v projektu i bez Francie.

(podle informace na CNN z 7.9.1999 připravil PH)