NASA PŘIPRAVUJE NÁHRADNÍ MISI KE KOMETĚ

(CNN) -- NASA oznámila, že připravuje novou misi ke kometě s názvem Deep Impact. Výhledově se cílem má stát kometa Tempel 1, do které by mělo narazit asi 500 kilogramové těleso sondy v roce 2005. Tímto dopadem se vytvoří kráter asi tak velký jako fotbalové hřiště a hluboký jako sedmi poschoďová budova.

Dřívější mise, která se nerealizuje s názvem Champollion nebo Deep Space 4 měla mapovat ledový povrch komety, přistát tam v roce 2005, odebrat vzorky, provést rozbor na místě a později se vrátit zpět na Zemi. Průzkum komet je velmi důležitý, neboť se v nich nachází materiál ve stavu, v kterém se nacházela sluneční soustava u svého zrodu. Náklady na misi Champollion neúměrně rostly a proto s největší pravděpodobností nebude realizován. Projekt Champollion měl realizovat nové technologie, které náhradní řešení Deep Impact rozhodně nenaplní. Obě mise mají naplánován společný cíl kometu Tepmel 1, protože je vhodným "terčem" v asteroidálním pásu mezi Marsem a Jupiterem, která pomalu rotuje a vede tedy k možnosti snadnějšího přistání a vyvrhuje do svého okolí méně plynu a prachu než jiné komety. Dříve naplánovanou misi měl řídit Brian Muirhead, vedoucí mise Mars Pathfinder. Novou misi bude řídit Michael A'Hearn z University of Maryland in College Park.

Den po oznámení NASA, že nebude realizovat misi Champollion European Space Agency (ESA) oznámila sdělovacím prostředkům, že bude připravovat sondu Rosetta, která by se měla v roce 2012 setkat s kometou Wirtanen a přistát na ni. Jednalo by se tedy o první přistání sondy na kometě po odvolání mise Champollion. Projekt NASA Deep Impact bude předcházet přistání agentury ESA a je jasné, že mířená srážka s kometou není docela totéž, jako přistání na kometě. Deep Impact, který je spojován s názvem stejnojmenného filmu z roku 1998 o srážce komety se Zemí, by měl být vypuštěn v lednu 2004 (Champollion měl být vypuštěn v roce 2003). V plánu je umístit na palubu sondy Deep Impact infračervený spektrograf k získávání dat z ledové tříště po nárazu, který má nastat 4. července 2005. Impaktní data se sledovala také při přistání sondy Pathfinder 4. července 1997. Další mise NASA ke kometám a asteroidům jsou: Deep Space 1 má prolétnout kolem asteroidu 1992KD 29. července. Mise Near Earth Asteroid Rendezvous by se měla dostat na oběžnou dráhu kolem asteroidu Eros na sv. Valentina v roce 2000. Mise Stardust shromažďuje vzorky kometárního prachu a vrátí ho na Zemi.

(podle informace CNN z 12.7.1999 připravil PH)