VELKÝ DALEKOHLED PÁTRÁ PO ODPOVĚDI NA OTÁZKU MIMOZEMSKÉHO ŽIVOTA

 WASHINGTON (CNN) -- Vědci přišli se zajímavým projektem, který se týká využití více než 1000 malých satelitních televizních antén, které by dohromady vytvořily velký a poměrně laciný dalekohled, který by mohl pátrat po projevech inteligentního mimozemského života.

Oficiální SETI Institute, který již 14 let hledá známky inteligentního života mimo naši Zemi oznámil tento plán spolu s University of California.  Projekt chce využít méně nákladnou možnost pro studium mimozemského života právě spojenou s využitím stávající skutečnosti velmi rozvinuté sítě satelitních antén, neboť výstavba velkého radiodalekohledu podobného jako v Arecibu je velmi nákladná. Vědci tedy chtějí vyzkoušet propojení těchto satelitních antén v jeden koordinovaný celek.

Jednou pravděpodobně vztyčené radioteleskopy na Mount Lassen v Kalifornii budou vytvářet velké elektronické ucho o rozloze jednoho hektaru. "Hlavní myšlenka je taková, že je nutno postavit velký dalekohled, ale udělat to za minimální prostředky," řekl William "Jack" Welch, astronom, který drží postavení Berkeley's SETI.

"Využitím velkého množství satelitních televizních antén a levných přijímačů, které postavíme sami, dostaneme velmi citlivou anténu, která bude daleko levnější než jedna velká odrazná plocha a jeden velký přijímač," dodává Welch.

Welch přednesl nový projekt, který by měl být dokončen v roce 2004 v nákladech za 25 miliónu dolarů a který by mohl hledat život u prvního tisíce hvězd podobných našemu Slunci a posléze hledat u miliónu kandidátních hvězd v Mléčné dráze.

Moderní pátrání po mimozemském životě používá mikrovln, na kterých hledá signály z jiných soustav. Doposud žádný inteligentní život nebyl potvrzen a vědci projektu SETI musejí často svádět tahanici o peníze a strojový čas u dalekohledu. Frank Drake, prezident a zakladatel projektu SETI podpořil výše zmíněný projekt mnoha malých antén s tím, že všechny tyto malé antény budou muset být propojeny spojovacím kabelem.

Výzkumníci projektu SETI by nemuseli soupeřit s jinými astronomy o strojový čas a oblast satelitních antén může být použita, pokud bude požadavek.

Dokončený jednohektarový soubor antén by byl největší pozorovací prostředek věnovaný výhradně projektu SETI, který vyžaduje velkou sběrnou oblast, která hledá velmi slabé signály, které by měly přicházet od vysílačů bilión kilometrů vzdálených.

Pátrání po mimozemských signálech bylo zahájeno v roce 1960 dvěma v té době neznámými astronomy Carlem Saganem a Drakem, kteří se později stali světoznámými odborníky.

Dnes kolem deseti radioteleskopů, umístěných na různých místech naší planety, hledá - doposud neúspěšně - signály z kosmického prostoru, které by mohly pocházet od mimozemských civilizací.

(podle zprávy CNN z 9.2.1999 připravil PH)