VĚDCI BUDOU SCHOPNI PŘEDPOVÍDAT SLUNEČNÍ BOUŘE

WASHINGTON (CNN) -- Vědci minulý týden v úterý oznámili pravděpodobně novou metodu k předpovídání šíření slunečních bouří s největší turbulencí. Metoda je založena na jedinečném rysu, tzv. "S"-tvaru na povrchu Slunce.
Exploze na Slunci o síle několik miliard nukleárních pum mohou na Zemi narušit rádiovou komunikaci a elektrické napájecí systémy, stejně jako mohou negativně působit na satelity na oběžné dráze.

Za pomoci snímků z Japonského satelitu Yohkoh vědci často detekovali vzorky energie přicházející právě před proudem sluneční erupce.
"'S' označuje skvrnu," řekl v prohlášení Dr. Alphonse Sterling z Computational Physics Inc., of Fairfax, stát Virginia. Objevili jsme silnou korelaci mezi S-tvarem skvrny na Slunci, zvané sigmoid a pravděpodobností, že v rámci několika dnů z této oblasti bude vyvržena látka. Každý sigmoid se chová jako nabíjející se zbraň o které víme, že s vysokou pravděpodobností vystřelí." Sigmoidy S-tvaru byly objeveny na jižní polokouli Slunce. Na severní polokouli vzorky energie vypadají obráceně jako číslo "2".

Vědci se domnívají, že tvar "S" způsobují stáčející se magnetické pole na povrchu Slunce. Sluneční bouře, také známe jako výtrysky koronální hmoty, jsou velké mraky nabitých částic, které periodicky přicházejí od Slunce. Erupce představují asi 10 miliard tun elektricky nabitého plynu vyvrženého do sluneční soustavy rychlostí převyšující 2 až 4 miliony km/h.

Sluneční bouři obvykle trvají čtyři dny, než procestuje 150 milionů km dlouhou cestu od Slunce k Zemi. Mraky nabitých částic plynu, které tvoří bouři mohou poškodit citlivé mikroelektronické součástky na palubách satelitů a také přetížit elektrickou síť na Zemi. V roce 1989 sluneční bouře způsobila ztrátu energie ve východní Kanadě.

V posledních letech vědci používají sluneční dalekohledy jako např. Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) pro monitorování bouří. Takové přístroje je mohou detekovat jakmile nastanou.
V budoucnu s pomocí indikátorů jako jsou sigmoidy "S"-tvaru budou vědci schopni přesně předpovídat koronální rozruchy ještě předtím než nastanou.

"Tento objev způsobu jako předpovídat sluneční bouře může sloužit společnostem, které se zabývají rozvodem el. energie, komunikačnímu průmyslu a organizacím, které řídí satelity, včetně NASA," říká ve zprávě George Witbrowe z NASA. "Toto je velký krok vpřed co se týče našeho porozumění těchto obrovských bouří."

(podle informací CNN z 9. 3. 1999 přeložil DH)