WIRE, MISE KE STUDIU VZNIKU GALAXIÍ JE ZTRACENA

GREENBELT, Maryland (CNN) -- Mise ke studiu vývoje galaxií byla pohřbena dříve než začala. NASA v minulém týdnu pátrala po příčinách selhání a věří že po nalezení příčinu toto odrazí v testování nových technologií.

Projekt Wide-Field Infrared Explorer mission byl definitivně ztracen poté, co unikl veškerý tekutý vodík, potřebný jako chladící látka pro palubní teleskop sondy. Tekutý vodík unikl do kosmického prostoru krátce po startu, NASA to prohlásila v minulý týden v pondělí.

Vesmírná agentura se zoufale pokoušela znovu převzít kontrolu nad řízením sondy, která se náhle a neočekávaně roztočila. Pozemní středisko již tento problém vyřešilo za použití magnetických řídících systémů sondy a doufá, že do konce týdne se satelit podaří zcela stabilizovat.

Na vývoj, start a operace sondy NASA utratila asi $73 milionů, prohlásil mluvčí Don Savage. Pokud by mise pokračovala a probíhala analýza dat, celková cena by se vyšplhala na více než $80 milionů.

Ztrátou vědeckého programu WIRE jsme velice zklamáni, prohlásil Dr. Ed Weiler, vědecký spolupracovník NASA. Doufá, že NASA zjistí co se na palubě přihodilo a tyto zkušenosti využije k tomu, aby se budoucích misích nic takového neopakovalo.
Weiler poznamenal, že je přesvědčen, že příští kosmické mise cíle této ztracené sondy úspěšně naplní. "Bude to spíše vědecké zdržení, než vědecká ztráta,", řekl Weiler.

Sonda WIRE byla určena ke shromažďování informací o tzv "starburst" galaxiích, v nichž probíhá prudký vývoj hvězd. Také se měla zaměřit na studium "kojeneckých" galaxií, známých jako protogalaxie. Vědci očekávali, že detekují minimálně 50000 galaxií.

Satelit nesdružoval velké množství nových technologií, jejíž použití je stále možné označit jako inženýrské "testování," řekl Lynn Jenner, mluvčí z Goddard Space Flight Center, kde byla sonda v rámci programu Small Explorer vyvinuta.

Sondu WIRE vynesla čtvrtého března ze základny na kalifornském pobřeží raketa Pegasus. Později ji uvolnila k samostatnému letu na oběžnou dráhu. Během druhého obletu satelitu kolem Země pozemní řídící střediska zaznamenaly místo očekávané stabilní orientace sondy její spinovou rotaci a také to, že kryostat - kontejner s vodíkem je teplejší než se očekávalo.

Vodík byl určen ke chlazení po dobu minimálně čtyř měsíců. Místo toho se rychle vypařil a unikl. Síla, způsobená unikáním vodíku pravděpodobně zapříčinila spinovou rotaci sondy. Oficiální představitelé se domnívají, že víko nad teleskopem se předčasně otevřelo a dovolilo slunečním paprskům ozářit přístroj. A to byl začátek řetězce událostí, popsaných výše a konec celé mise.

NASA Small Explorer program (SMEX) je série specializovaných a relativně levných kosmických misí.

(podle informací CNN z 9. 3. 1999 přeložil DH)