PLANETKA EROS JE PEVNĚJŠÍ A MENŠÍ NEŽ SE PŘEDPOKLÁDALO

 WASHINGTON (AP) -- Eros není tak velký, jak jsme se dosud domnívali, 8. 2. to prohlásili vědci z NASA. Asteroid Eros s katalogovým označením 433 byl v prosinci minulého roku studován kosmickou sondou Near Earth Asteroid Rendezvous.

NASA prohlásila, že kosmická sonda NEAR zjistila, že asteroid je nepatrně menší než se předpokládalo a na jeho povrchu jsou minimálně dva středně velké krátery, dlouhé hřebeny a hustá krusta srovnatelná s pozemskou.

Povrchové hřebeny spolu s naměřenou vysokou hustotou naznačují, že Eros je pevnější těleso než nějaká slepenina kosmické "suti", tedy klasická struktura asteroidů podle současných vědeckých názorů, prohlásil Dr. Joseph Veverka z Cornell University. "Dokonce se může jednat o zbytek většího tělesa, které bylo roztříštěno impaktem jiného tělesa," dodal Veverka.

Jméno Eros asteroid dostal od Gustava Witta, ředitele observatoře Urania v Berlíně, Německo, který těleso 13. srpna 1898 objevil. Obecně jsou asteroidy pojmenovávány jejich objeviteli a Witt zvolil jméno po řeckém bohu lásky.

Kosmická sonda NEAR získala 222 snímků asteroidu a provedla i jiná pozorování. využila k tomu průlet kolem planetky ve vzdálenosti 3800 km. V příštím roce se uskuteční setkání další.

Eros byl poprvé pozorován ze Země před více než 100 lety.

Průlet kosmické sondy naznačil, že povrch je různobarevný a odražené sluneční světlo dávalo povrchovým útvarům rozmanitou tvář. Pro stanovení přesného složení jsou potřeba detailnější pozorování.

Sonda určila, že Eros je 34 km dlouhý a 13 km x 13 km široký, což je nepatrně méně než jsme původně odhadovali podle měření pozemských radarů (odhady byly kolem 40 km x 14 km x 13 km).

Rotační perioda asteroidu je 5.27 hod a zatím sonda nezaznamenala žádný měsíc. Hustota tělesa je přibližně srovnatelná s průměrnou hustotou pozemské krusty.

(podle informací CNN z 10. 2. 1999 připravil DH)