METEORIT PRAVDĚPODOBNĚ ZASÁHL VODNÍ NÁDRŽ

SYDNEY, Australia (AP) -- Objekt, který dopadl do australského jezírka byl s největší pravděpodobností meteorit o velikosti golfového míčku, tuto informaci v pátek oznámili vědci.

Po té, co se objevili známky toho, že něco spadlo do nádrže, úřady zastavili přívod vody do sousedního města ležícího 380 km severně od Sydney. Policie postavila zábrany a vědci s Geigerovými čítači prozkoumávali oblast.

O záhadě informovali ve čtvrtek všechna zpravodajská média, což v následné rádiové besedě s lidmi spustilo vlnu domněnek a vysvětlení od přistání marťanů až po žert nudících se měšťáků.

Podle policie byl poplach vyvolán po té, co ve středu odpoledne byl oznámen 15m dlouhý a několik metrů široký pás zničeného rákosu, který rostl v blízkosti hráze nádrže.

V pátek policejní potápěči obnovovali a prohledávali sediment z vodní nádrže, přičemž geologové věřili, že celá záhada byla způsobena malým meteoritem. Policie prohlásila, že meteorit bude minimálně 4 m zabořen do měkké horniny a nebude tak snadné jej rychle vytáhnout.

Oficiální představitelé oznámili, že úroveň radiace byla normální a voda nebyla kontaminována. Voda pro město z Guyra byla později opět obnovena.

(podle informací CNN z 10. 12. 1999 přeložil DH)