NASA OČEKÁVÁ, ŽE CASSINI BUDE BRZY NAVEDENA NA SPRÁVNOU DRÁHU

 (CNN) - Inženýři budou brzy schopni dostat sondu Cassini zpět do operačního módu a zpět na správnou dráhu. Technické problémy způsobily, že kosmická sonda na začátku minulého týdne přešla do bezpečnostního módu, NASA to oznámila v pátek.

Problémy začaly v pondělí v 23h00m GMT, kdy sonda detekovala možnou chybu v její orientaci a bezprostředně poté, přerušila operace všech přístrojů. Podle expertů z Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Pasadeně, California, to není pro misi nijak kritické.

Komunikace mezi Cassini a Zemí stále existuje, ujistil Bob Mitchell z JPL. Mitchel řekl, že inženýrská data z kosmické sondy, které byly vyslány k Zemi inženýrům pomáhají krok za krokem hledat příčinu proč Cassini spustila bezpečnostní mód.

Inženýři z JPL předpokládají, že během manévru navádění sondy do správné dráhy došlo k tomu, že naváděcí kamera (scanner) na sondě zaměřila políčko oblohy bez jasných hvězd. Hvězdné pole totiž kosmická sonda používá k vlastní orientaci v prostoru.

Software "vyhlásí poplach" v případě, že scanner v dostatečně dlouhé době nenalezne žádnou hvězdu, kterou by ztotožnil s některou z hvězd, kterou má v databázi.
Mitchel řekl, že Cassini bude pravděpodobně vysvobozena z bezpečnostního módu do 17. ledna, po odstranění problému s identifikací a po úplné analýze dat.

Sonda Cassini odstartovala z Cape Canaveral, Florida 15. října i přes protesty anti-nukleárních demonstrantů, kteří poukazovali na to, že explodující raketa nesoucí Cassini může do ovzduší dostat malé množství jedovatého plutónia.

Kosmická sonda, která stála 3.4 miliardy USD cestuje sluneční soustavou a očekává se, že v červenci 2004 přiletí k Saturnu. Loni prolétla kolem Venuše a letos ji obletí ještě jednou a teprve poté, se nasměruje na Saturn. I tohoto manévru se oponenti mise Cassini obávají.

(podle informací CNN z 15. 1. 1999 přeložil DH)