KOSMICKÝ TELESKOP HST 'MIMO PROVOZ'

CAPE CANAVERAL, Florida (Reuters) -- Na kosmické teleskopu NASA, Hubble Space Telescope, došlo během minulého týdne k selhání systému. Tato závada způsobí, že až do příchodu astronautů v rámci plánované a značně opožděné mise raketoplánu HST již na Zemi nevyšle ani jediný snímek. Tuto informaci vydala v pondělí vesmírná agentura.

Konkrétně došlo k selhání jedno ze tří zbývajících gyroskopů, které slouží k pointaci celého systému Hubbleho teleskopu. HST přešel do "safe módu" a provádění dalších vědeckých pozorování není možné, informovala mluvčí NASA Nancy Neal.

Pointační systém slouží k tomu, aby multi miliardová kosmická observatoř byla schopna zaměřovat nebeské cíle.

Právě takového problému se astronomové obávali již počátkem tohoto roku. Z toho důvodu také naléhavě volali po servisní misi, při které by se posádka raketoplánu měla přednostně věnovat HST.  "Není to nic neočekávaného," říká mluvčí agentury Don Savage. "Byli jsme si vědomi, že gyroskop muže kdykoli přestat fungovat a celý teleskop bude mrtvý."

Astronauté měli HST navštívit již v polovině října, ale technické problémy kolem raketoplánu celou misi značně zpozdili. Tento týden byl raketoplán Discovery dopraven na startovací rampu a začala příprava na 10 denní servisní misi. První předběžně oznámený termín startu je 6. prosince.

V době startu v roce 1990 byl HST vybaven šesti gyroskopy. Všechny kromě dvou selhaly. Během servisní mise raketoplánu Discovery budou nejen vyměněny gyroskopy ale budou nahrazeny novými různé systémy a zalepeny poškozené části vnějšího pláště teleskopu.

V době startu byla hodnota teleskopu asi 2$ miliardy. Opravami a na upgrade systémů byla vynaložena další 1$ miliarda.
Astronauté kosmický teleskop opravovali již v roce 1993. Tehdy posádka raketoplánu opravila hlavní závadu, týkající se špatného zobrazování. Od té doby HST přinesl nespočetné množství vědeckých objevů, včetně potvrzení černých děr v centrech galaxií.

(podle informací CNN z 15. 11. 1999 přeložil DH)