RAKETOPLÁN DISCOVERY ODSTARTOVAL K OPRAVÉ HST

CAPE CANAVERAL, Florida (CNN) –  V nedělní noci odstartoval z Floridy raketoplán Discovery, jehož posádka stráví Vánoce na oběžné dráze. Strávit Vánoce ve vesmíru se astronautům poštěstí jen zřídkakdy. Cílem této mise je oprava kosmického teleskopu Hubble Space telescope, který je od poloviny listopadu mimo provoz.

Start proběhl bez problémů, motory Discovery přeměnily floridskou noc v den. „Uvidíme se ještě před příchodem roku 2000,“ řekl ředitel letu posádce raketoplánu těsně před startem. „Posíláme zprávu HST, ať je připraven, protože už jsme na cestě,“ prohlásil velitel posádky Curt Brown.

Start raketoplánu se uskutečnil po devíti odkladech. Původně byla mise zaměřena na opravu HST plánována na říjen, ale opakovaně docházelo k odkladům z důvodu problémů s technickým zařízením: poškozené vodiče, znečištěné motory, promáčklá přívodní trubka paliva a nakonec ve čtvrtek problém se svárem.

Jakmile byl perfektně překontrolovaný a vyčištěný raketplán připravený na páteční start, nastaly problémy s počasím. Start byl odložen na sobotu.

Ani sobotnímu startu nepřálo počasí a pracovníci řídícího střediska po zvážení meteorologické situace start přesunuli na neděli. Nedělní večer sliboval výrazné vylepšení počasí. Neděle byla poslední šancí pro start raketoplánu v tomto roce, protože nutnou podmínkou je návrat do 31. 12. 1999 vzhledem k očekávaným problémům roku 2000.

„Bylo to úžasné, když jsme v neděli spatřili modrou oblohu, jasné Slunce a slyšeli ‘go’ for launch,” řekl vědecký specialista z týmu HST David Leckrone.

Mnozí z 300 pracovníků NASA budou věnovat čas v nadcházejících svátcích letové podpoře této 9 denní mise raketoplánu, řekl Ron Dittemore na adresu některých pracovníků v letovém středisku, kteří ze startu raketoplánu v tomto čase na konci roku nebyli příliš nadšeni. Dále ale řekl, že lidé jsou mrzutí z toho, že mají zkažené své plány na prožití vánoc, ale na druhé straně budou ušetřeni předvánočního shonu.

Pracovníci se zatvářili mnohem lépe, když jim vysvětlil, jak budou propláceny jejich přesčasové hodiny. Dittemore dále dodal, že si mohou vánoční svátky prodloužit ve chvílích volna po skončení letu.

Vánoce na oběžné dráze je pro NASA dosti neobvyklé. V 38 leté historii pilotovaných kosmických letů NASA probíhaly pouze dne mise během vánoc: Jednalo se o Apollo 8 v roce 1968 a Skylab v roce 1973. Apollo 8 byla první z misí, během níž se člověk připravoval k dobytí Měsíce a Skylab byla vesmírná stanice s permanentní posádkou.

Kdyby se výprava uskutečnila podle plánu v říjnu, posádka raketoplánu Discovery by se vrátila na Zemi ještě před svátky. Podrobná kontrola raketoplánu byla ale vyvolána po incidentu s vadným vodičem, který způsobil zkrat během letu Columbie v letos červenci.

Dittemore  předpokládá, že vánoční mise nebudou bývat žádnou vyjímkou, zejména po vybudování mezinárodní vesmírné stanice na oběžné dráze.

(podle informací CNN z 19. 12. 1999 přeložil DH)