PLUTO NEMUSÍ MÍT STATUT PLANETY

Kosmický dalekohled HST rozliší planetu Pluto jako dvojitý objekt. Jedná se o vlastní planetu a její měsíc Charon. Tedy co do velikosti se jedná o objekty, které připomínají "dvojplanetu". Ale je Pluto a jeho společník skutečně planetou? Na tuto otázku se snaží nalézt odpověď planetární odborníci.

(CNN) -- Podávání zpráv o objevu nových planet mimo sluneční soustavu se stalo takřka již běžnou záležitostí. Ale co bychom měli skutečně považovat za planetu?

Pluto, menší než měsíc planety Země, byl poprvé klasifikován jako planeta před více než šedesáti lety. Nyní se Mezinárodní astronomická unie snaží revokovat toto rozhodnutí a sice tak, že naše sluneční soustava má právě osm velkých planet. Vedení Planetary Systems Sciences Division říká, že je jasné, že Pluto pravděpodobně není planetou v tom pravém slova smyslu, neboť je oproti planetám velmi malým tělesem. Nehledě na to "velké planety" mají takřka kruhové dráhy, ale Pluto se pohybuje po protáhlé elipse, která kříží dráhu planety Neptun kolem Slunce.

Jiná skupina astronomů chce klasifikovat Pluto jako "malou planetu", což by bylo pouze posunutí termínu planeta pro daleko menší tělesa ve sluneční soustavě.
Astronom Mike A'Hearn z University of Maryland má jinou myšlenku: vytvořit novou třídu objektů v naší sluneční soustavě pro "ledové koule", které obíhají za planetou Neptun a nazývat je Trans-neptunické objekty. Pluto by byl Trans-neptunickým objektem číslo jedna.
Podle London Daily Telegraph může být rozhodnutí učiněno během několika měsíců. Pluto má pouze dvou třetinový průměr našeho Měsíce a spíše svou velikostí připomíná nadměrně velkou kometu nebo snad asteroid, jak uvádí někteří experti.

Diskuse o reklasifikaci Pluta probíhala po desetiletí a začala nedlouho po jeho objevu v roce 1930. Pluto objevil Clyde Tombaugh astronom z Lowell Observatory v Arizoně.

Roste počet astronomů, kteří se domnívají, že pokud by Pluto bylo odhaleno "zítra" nebylo by považováno za planetu a spojováno s osmi velkými planetami sluneční soustavy. Alan Hale, astronom z Nového Mexika (spoluobjevitel komety Hale-Bopp) řekl novinám Deily Telegraph: "Navrhovaný spor je poněkud pošetilý, není opravdu žádné jasné vymezení, jak velké jsou vlastně planety. A kromě toho, Jupiter by se pravděpodobně vysmíval našemu ohodnocení, že Země je -velká planeta-". Mezinárodní astronomická unie je jedinou autoritou pro pojmenování nebeských těles.

(podle informace na CNN z 20.1.1999 upravil PH)