NASA VYVÍJÍ INTELIGENTNÍ SATELITY VELIKOSTI DORTU

(CNN) -- NASA plánuje vytvořit tři satelity velikosti dortu, kde bude zhuštěná technologie, pro vypuštění v roce 2003. Kosmická sonda bude startovat jako svazek, který se za letu na oběžné dráze autonomně rozdělí do formace. Jedná se o pátou misi agentury NASA v novém tisíciletí, která má být úsporná a vysoce efektivní.

"Je to velmi vzrušující konstruovat a zkoušet naši kosmickou sondu, která snižuje svoji velikost na velikost narozeninového dortu," řekl Li, manager tohoto projektu v JPL. "Důležité je hlavně zmenšení technologie díky novým poznatkům vědy." dodává.

Další záměr po úspěšné zkoušce je vytvoření 100 satelitů, které se rozmístí kolem Země v roce 2010, aby sloužily ke komunikačním a navigačním účelům. Později může družicové rozložení monitorovat situaci na jiných planetách.

První mise, nazvaná Nanosat Constellation Trailblazer, bude obsahovat vypuštění tří lehkých osmihranných satelitů, které budou rozmístěny do svých postavení v prostoru. Po rozdělení budou létat blízko sebe navzájem a jeden z experimentů bude spočívat ve vzájemné komunikaci jednotlivých satelitů.
Důležité bude pro tyto asi 20 kg satelity vzájemné sladění pohybu a postavení vůči sobě. Mise bude stát asi $28.6 milionů a řízení bude mít NASA Goddard Space Flight Center.

Další projekty pro nové milénium jsou v současné době v kosmu Deep Space 1, který prolétl v červenci kolem asteroidu Braille a Deep Space 2, který má být vypuštěn na palubě sondy Mars Polar Lander a bude zkoumat jižní polární oblast na Marsu s ohledem na přítomnost vody.

(podle zprávy CNN z 20.8.1999 připravil PH)