GRB 990123
VĚDCŮM SE PODAŘILO ZÍSKAT "LIVE" ZÁBĚR VZPLANUTÍ ZÁŘENÍ GAMA

ANAHEIM, California (Reuters) -- Američtí a Evropští vědci v úterý oznámili, že se jim poprvé v historii podařilo získat "live" snímek vzplanutí záření gama - mohutné vesmírné exploze, které jsou pro vědce tajemstvím po celé desetiletí.

Detektor obíhající na oběžné dráze vzplanutí zachytil v sobotu v noci a během několika sekund počítačovým signálem spustil fotopřístroj observatoře v Novém Mexiku a pořídil expozici na film, řekl J. Horack, mluvčí NASA.

"Bylo to ohromné", dodává Horack, který pracuje na Marshall Space Flight Center v Alabamě. "Jedná se o jedno z nejjasnějších vzplanutí, které jsme dosud mohli pozorovat," Vědci uvádí, že vzplanutí se svou silou dá přirovnat téměř k 10 milionům miliard Sluncí.

Vzplanutí záření gama bylo poprvé spatřeno před 30 lety, ale tehdy astronomové nebyli schopni identifikovat po něm pozůstávající objekt. Exploze jsou velmi intenzívní, ale velmi rychle pohasínají, často v rámci sekund.

Nikdo zatím spolehlivě neví co se děje, i když už existuje teorie kolizí dvou neutronových hvězd (velmi hustých a mohutných hvězd) nebo teorie smrti např. neutronové hvězdy, kterou do sebe vsává černá díra.  Aby se vědci dověděli více je nutné takovýto úkaz zachytit právě v akci a v rámci spolupráce vědců, tak aby jej v daném okamžiku sledovaly různé přístroje.

V roce 1991 byl vypuštěn speciální detektor, známý jako přístroj BATSE (Burst and Transient Source Experiment). Je umístěn na palubě obří družice Compton Gamma Ray Observatory, která byla vypuštěna z paluby raketoplánu Atlantis.  V sobotní noci právě tento satelit, který Horack připodobnil velikostně asi ke dvěma autobusům, zachytil obrovské vzplanutí záření gama. "Pastička na myš sklapla a poté jsme spatřili že námi ukořistěná myš je opravdu veliká," říká Horack.

Přístroj BATSE okamžitě poslal zprávu do počítače v Goddard Space Flight Center, Greenbelt, ve státě Maryland, který následně vydal signál k zapnutí observatoří v Los Alamos a Novém Mexiku. Kopule observatoře se automaticky otevřely a během několika sekund začalo pozorování oblasti vzplanutí.
Počítač v Goddardově středisku může udělat jen přibližný odhad místa, kde se vzplanutí nachází. Italští a Holandští astronomové proto ovládají další satelit, zvaný Beppo-SAX, který zdroj umožňuje přesněji lokalizovat.

Poprvé v historii systém pracoval. "Získali jsme všechno co se dalo a jak to nejrychleji šlo," dodává Horack.
Výbuch byl tak jasný, že jakýkoli průměrně vybavený astronom amatér jej zachytil běžným fotoaparátem - pokud samozřejmě fotografoval příslušnou oblast oblohy.

Protože vzplanutí záření gama jsou jasná, vědci se nejdříve domnívali, že musí být velmi blízko. Nyní vědí, že ve skutečnosti jsou vzdáleny miliardy světelných let (jeden světelný rok, je vzdálenost, kterou urazí světlo za rok). To znamená, že musí být tedy extrémně energetické.

"Během 10-ti sekund je uvolněno tolik energie, kterou Slunce vyzáří za 10 miliard let života," říká Horack. Stále jsme ve stádiu shromažďování informací, ale zdroj již dostal své označení GRB 990123 a je "pravděpodobně jen několik miliard sv. let vzdálen".

V květnu NASA oznámila, že vědci pozorovali největší explozi, druhou co do energetičnosti od Velkého třesku. Pozorování maxima chybělo. V září se k nám dostala mohutná vlna záření gama přicházející od magnetické hvězdy zvané magnetar. Ale opět maximum se nechytilo. Horack se svými spolupracovníky, kteří se podílí na práci s přístroji po celých USA a ve světě doufá, že jejich nový systém pomůže zachycovat takový vzplanutí rychleji.

Počítač v Cuddardově středisku je naprogramován pouze na kontakt s pozorovateli a astronomy a straně Země, kde je možné úkaz spatřit.  "Jestliže vzplanutí je například u Velké medvědice, systém zprávu nepošle někomu v Austrálii," říká Horack. Toto souhvězdí je totiž pozorovatelné jen na severní polokouli.
Jestliže takové úkazy rychle zachytíme, dovíme se o nich více. Nyní máme o vzplanutích mnoho soupeřivých teorií, říká Horack. Vzplanutí nastávají náhodně v jakékoli končině vesmíru.

Nakonec Horack s úsměvem dodal: "V National Enquirer jsem četl, že se jedná o mimozemské civilizace anihilující jedna v druhou,".

(podle informací CNN z 21. 1. 1999 přeložil DH)