DAŇ Z CIGARET A ALKOHOLU BY MĚLA ZACHRÁNIT MIR

MOSKVA (Reuters) - Ruské noviny oznámily, že zákonodárci v Rusku uvažují o zavedení daně na alkohol a tabákové výrobky od začátku roku 2000, která by měla zachránit stanici Mir. Stanice Mir byla uzavřena a od září 1999 pracuje v nouzovém režimu bez posádky. Pokud se nenaleznou nové fondy za začátku roku 2000, bude nutno tuto stanici z bezpečnostních důvodů nasměrovat do atmosféry Země, kde shoří. Ale týdeník Argumenty a Fakta oznámil, že zákonodárci v Rusku uvažují o zavedení daně na tabák a alkohol na začátku příštího roku, která by měla generovat fondy pro vědu v hodnotě 200 miliónu dolaru na zachránění stanice Mir.

Mluvčí Russian Space Agency Konstantin Kreidenko, uvedl agentuře Reuters, že se domnívá, že návrh zůstane pouze návrhem a nebude se realizovat. Dále uvedl, že vláda bude mít co dělat, aby dohnala úředně potvrzený plán. Stanice Mir byla vypuštěna v roce 1986. Původně její životnost byla na 5 let.

Přes mnohá úskalí stanice fungovala až do roku 1999. Rusko pracuje na stavbě nové International Space Station již 25 let, projekt má přijít na více než 60 miliard dolarů, ale je neustále odkládán. USA chtějí, aby se Rusko již vzdalo stanice Mir a centrovalo svoje snažení k vytvoření nové stanice.

(podle zpravy CNN z 22.12.1999 připravil PH)