NASA USILUJE O BRZKOU SERVISNÍ MISI K HST

WASHINGTON (Reuters) -- Problémy na Hubbleově kosmickém dalekohledu mohou již přibližně do jednoho roku přerušit tok astronomických dat a to v případě, že nebude co nejdříve uskutečněna servisní mise, prohlásil ve středu vedoucí NASA Dan Goldin. Dále prohlásil, že v několika nadcházejících dnech se bude rozhodovat o tom, zda oficiální představitelé vyjádří souhlas s "okamžitou" servisní misí v říjnu.

Kosmický teleskop má zejména problém s gyroskopy, které mu pomáhají k přesnému nasměrování do bodu na obloze a pořizování známých fantastických snímků kosmických jevů. Tři gyroskopy na HST dosluhují: dva byly součástí původního vybavení sondy při vypuštění v roce 1990 a třetí byl nainstalován během servisní mise v roce 1993.

Národní úřad pro letectví a kosmonautiku USA plánoval servisní misi ke kosmickému teleskopu na červen 2000. Specialisté pracující s teleskopem však volají po dřívějším termínu.

John Campbell, ředitel oddělení pro HST v NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Maryland v telefonním interview prohlásil "Nebylo by příliš rozumné čekat více než rok na servisní misi. Proto jsme začali komunikaci s lidmi od raketoplánu na téma, jestli by bylo možné servisní zásah učinit dříve."
Říjnová servisní mise raketoplánu, během které by byl nahrazen jeden nebo vyměněny všechny gyroskopy by ovlivnila obvyklý časový rozpis misí reketoplánů NASA, neboť program každého letu se připravuje devět měsíců dopředu.

Ale HST je jednou z "hvězd" NASA. Po prvních počátečních problémech, které byly vyřešeny v prosinci 1993 poslal tento dalekohled na Zemi revoluční záběry na rodící se hvězdy, kolidující galaxie a jiné dříve nikdy nespatřené astronomické jevy.

Vitrínou úspěchů HST se staly stránky na Internetu. Dr. Campbell prohlásil, že na jednom z oficiálních míst, kde se vystavují výsledky pozorování HST - http://www.stsci.edu/ -- bývá obvykle 600000 přístupů denně.

Mluvčí NASA Doug Isbell v telefonické konferenci prohlásil, "Takový národní unikát je nutné uhájit a pečovat o něj." Goldin se o problému s gyroskopy zmínil v Bílém době během rozhovoru s republikánem Georgem Brownem, Kalifonským demokratem a dlouhodobým zastáncem této vědecké mise. Brown prohlásil, že nechce vidět aby se tok vědeckých dat z HST zastavil a naznačil myšlenku, která by měla získat určitou mezinárodní podporu ohledně uskutečnění projektu několika teleskopů podobných HST, umístěných na oběžné dráze.

Goldin poznamenal, že NASA očekává start druhé generace teleskopu na oběžné dráze v roce 2007.

(podle informací CNN z 24. 2. 1999 přeložil DH)