INDIE ZKOUŠÍ INOVOVANÝ RAKETOVÝ MOTOR

NEW DELHI, Indie (AP) -- Indičtí vědci plánují na příští měsíc další testy kryogenního motoru, který je navržen pro vypuštění satelitu.  7.5 tunový motor postavený v národním prostředí je vyvíjen sedm let a 29. prosince má být zkušebně zažehnut v Mahendragiri na zkušební ploše v jižním státě Tamil Nadu.

Indický motor by měl být využíván v koncovém stupni satelitu vypuštěném na oběžnou dráhu a měl by být konkurence schopný s podobnými prostředky v USA, Rusku, Francii, Japonsku a Číně. Pozemní systémy pro vypuštění jsou již nachystány. Použitím tekutého vodíku a kyslíku bude kryogenní motor pracovat za extrémně nízkých teplot. Podle předpokladu vědců, by tento motor měl být poprvé využit v červenci 2001.

Motory jsou vhodné pro použití na satelitech vypuštěných jako geosynchronní satelity, které přenášejí audio i video signál a další data. Geosynchronní satelity obíhají kolem Země na dráze o výšce 35800 km nad povrchem Země.
Taková družice má oběžnou periodu asi 24 hodin a tedy se otáčí stejně rychle, jako se otáčí Země kolem své osy. Ve finále to má ten důsledek, že doslova visí nad určitým místem na povrchu Země.

Organizace Indian Space Research Organization podepsala spolupráci s ruskou organizací Glavkosmos v roce 1990 na vývoj kryogenního motoru. V roce 1992 Boris Jelcin stáhl část této spolupráce zpět a proto indičtí vědci začali pracovat na domácím kryogenním motoru.

(podle informace CNN z 24.11.1999 připravil PH)