PÁKISTÁN PLANUJE NA BŘEZEN 2000 VYPUŠTĚNÍ DRUHÉHO SATELITU

ISLAMABAD, Pákistán (Reuters) -- Pákistánská druhá experimentální družice bude vypuštěna ruskou nosnou raketou v březnu 2000 z kosmodromu v Kazachstánu. Abdul Majid oznámil, že satelit Badr-2 bude vypuštěn z kosmodromu Bajkonur raketou Zenit-2.

"Hlavní poslání satelitu Badr-2 je rozvoj úsporné družice a rozvoj potřebné infrastruktury pro budoucnost pákistánského kosmického výzkumu," řekl Majid.

Satelit Badr-2 o hmotnosti 70 kg byl postaven v domácím prostředí a měl by mít životnost dva až tři roky. V nejbližší době tento satelit podstoupí testy schopnosti letu v Moskvě. Pákistánský první satelit Badr-1 byl vypuštěn čínskou raketou v červenci 1990. Majid řekl, že Badr-1 měl objektivně ohodnotit, zda národní řešení satelitu po technické a programové stránce je reálné. Dále pak, zda tento satelit je schopen komunikace mezi řídícím střediskem a vlastním satelitem. Na základě prvních úspěchů bylo rozhodnuto o vypuštění dalšího satelitu. Pákistán, chce vyvinout vlastní nosnou raketu a během dvou až tří let vlastní satelit pro pozorování Země.

(podle informace CNN z 24.11.1999 připravil PH)