SONDA CASSINI PO PRŮLETU KOLEM VENUŠE NABRALA RYCHLOST

PASADENA, California (CNN) -- Kosmická sonda NASA, Cassini, v pátek dokončila svůj druhý průlet kolem Venuše a od toho okamžiku zvýšila rychlost. Stalo se tak v 618 den její sedmileté mise k planetě Saturn.

Sonda prolétla kolem planety ve čtvrtek v 16h30m východoamerického času (EST) ve vzdálenosti 600 km. Gravitační síla Venuše sondě udělila vyšší rychlost, která jí pomůže dosáhnout cíl, planetu Saturn ve vzdálenosti 1 miliardu km.

Během průletu sondy kolem Venuše byly přístroje na palubě zapnuty a prováděli pozorování této planety. V nadcházejících dnech tyto data budou odvysílány na Zemi.

Čtyři průlety kolem planet - dva kolem Venuše, jeden kolem Země a jeden kolem Jupiteru sondu Cassini pomohou "vystřelit" k Saturnu. Poprvé sonda prolétla kolem Venuše 26. dubna 1998 ve vzdálenosti 284 km.

Kosmická sonda byla vypuštěna 15. října 1997 a její průlet kolem Země je naplánován na 17. srpna 1999. Cassini proletí kolem naší planety ve vzdálenosti 1166 km. Dále 30. prosince 2000 prolétne kolem Jupiteru. Gravitace obří planety dráhu Cassini ohne směrem k planetě Saturn, na jejíž oběžnou dráhu vstoupí 1. července 2004.

Mise Cassini je zaměřena na studium Saturna, jeho magnetického pole a radiačního prostředí, měsíců a prstenců. Výzkum potrvá čtyři roky. Je to poslední mise NASA náležící do skupiny projektů s velkým rozpočtem. Cassini také vypustí pouzdro náležící Evropské vesmírné agentuře (ESA) určené k prozkoumání povrchu Saturnova měsíce Titan.

Vědci předpokládají, že tento měsíc se některými charakteristikami podobá Zemi, včetně atmosféry s hojnou přítomností dusíku, podobně jako je tomu u Země či přítomností organických molekul v atmosféře a povrchu. Jeho pevný povrch pravděpodobně omývají jezera nebo oceány etanu a metanu.
Sonda Cassini je společným projektem NASA, ESA a Italian Space Agency. Mise je řízena z NASA, Jet Propulsion Laboratory, kde byla sonda postavena.

(podle informací CNN z 25. 6. 1999 přeložil DH)