VĚDCI ZAHÁJILI PROVOZ NOVÉHO VELKÉHO DALEKOHLEDU NA HAWAII

HONOLULU (Reuters) -- V pátek byl slavnostně spuštěn velký nový dalekohled umístěný na Hawaii. Podle plánu by měl pořizovat dosud nejostřejší infračervené snímky a vědci budou schopni nahlédnout k počátku času do vzdálenosti 8 miliard let.

Nový teleskop, Gemini North je 8.1-m přístroj umístěný na hoře Mauna Kea na ostrově Hawai (nejvyšší bod ostrova). V pátek jej navštívilo 150 hodnostářů a vědců, jako např. britský princ Andrew, ředitelka National Science Foundation Rita Colwell.

Vědci z projektu Gemini, kteří také již staví stejný 8.1-m teleskop na Cerro Pachone v Chile veřejnosti ukázali infračervené snímky získané přístrojem Gemini North.
"Nová optika a termální řízení činí z Gemini dalekohledy, které výraznou měrou zasáhnou do studia vesmíru v infračerveném světle," prohlásil ředitel projektu Matt
Mountain.

"Dalekohled nám umožní nahlédnout zpět v čase do nejvzdálenějších galaxií a dokonce detekovat chvějící se jednotlivé molekuly kolem nově vznikajících stelárních systémů," dodává Mountain.

Další vědecký pracovník projektu Pater Michaud, vedoucí vědeckého vzdělávání prohlásil, že Gemini bude schopen rutinně hledět až 8 miliard roků nazpět.

Na projektu stavby dalekohledu, který začal v roce 1987, se podílelo sedm národů pod vedením USA a náklady na vybudování dosáhly $193 milionů. Jedná se o Velkou Británii, Kanadu, Chile, Austrálii, Argentinu a Brazílii. Téměř polovinu projektu financovala U.S. National Science Foundation.

"Gemini je modelovým příkladem mezinárodní spolupráce, která vědcům a inženýrům ze sedmi zemí umožní získat snímky vesmíru, který dokonce ještě před několika lety nebylo možné vůbec fotografovat," řekl Colwell.

Gemini North používá technologii 'state-of-the-art', která dovoluje velké, ale relativně tenké zrcadlo přesně fokusovat do obrazu hvězdy. Dalekohled může minimalizovat neklid zemské atmosféry, problém, který po 400 roků ovlivňoval rozmazanost snímků, řekli organizátoři projektu.

Tato technologie se nazývá "adaptivní optika". Produkuje tak jasný obraz, že dvě světla u automobilu rozliší na vzdálenost 3000 km, říká Michaud. Systém adaptivní optiky již byl použit v minulých letech na jiných, menších dalekohledech.

V provozu je zrcadlo dalekohledu 100 krát za sekundu adjustováno tak, aby odpovídalo větrem roztřepanému obrazu, který je všudypřítomný na 4400 vysokém neaktivním vulkánu.

"Technologie umožňuje ze Země simulovat pohled na vesmír mimo atmosféru," prohlásil dále Michaud. "Můžeme vyloučit veškeré rozmazání a zkreslení vlivem atmosféry a budeme dostávat stejné snímky jako pořizuje Hubbleho kosmický teleskop na oběžné dráze. My ale máme větší dalekohled, takže můžeme soustředit mnohem více světla."

Inženýři projektu Gemini odraznou plochu zrcadla pokovili vrstvou stříbra, místo běžněji používaného hliníku. "Stříbro má v infračervené oblasti mnohem lepší výkon než hliník," říká Michaud. "Budeme schopni studovat systémy včetně planetárních soustav v mnohem větších detailech než dosud."

Vědecký výzkum s Gemini North ještě do příštího léta nezačne. Do té doby budou astronomové spolu s inženýry systém zdokonalovat a testovat jeho parametry.
V roce 2001 bude v Chile dokončen Gemini South, čímž tato dvojice teleskopů astronomům zpřístupní pohled na severní i jižní část oblohy.

(podle informací CNN z 25. 6. 1999 připravil DH)