KOSMICKÁ SONDA DEEP SPACE 1 ZTRATILA ZRAK

 LOS ANGELES (AP) -- Vše naznačuje tomu, že kosmická sonda NASA, která je naprogramována tak, aby prolétla asi 20 km od malého asteroidu přišla o svoji kameru a nebude možné pořídit detailní snímky cílového tělesa. Tuto zprávu oznámili vědečtí pracovníci ve čtvrtek.

Kosmická sonda Deep Space 1, která testuje asi tucet nových technologií pro použití v dalších misích ztratila zrak u asteroidu Braille, přibližně 20 minut před těsným přiblížením k němu, které bylo naplánováno na středu ve 21h46m PDT.

"Ztráta kamery se dá přirovnat k tomu, jako by kamera byla chybně pointována a my na Zemi na obrazovkách vidíme jen prázdné pole," vysvětlil vědecký pracovník projektu Robert Nelson z NASA's Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California. "

Kosmická sonda sudovitého tvaru pokračovala ve vysílání dat ve čtvrtek. Další přístroj, který analyzuje nabité částice nazývaný iontér se zdá, že v blízkosti asteroidu pracuje normálně a stále může poskytovat detailní data o vlastnostech materiálu asteroidu. Mise za $152 miliónů odstartovala 24. října.

Jedna z technologií, kterou tato sonda testuje je nový motor, který sondu pohání pomocí proudu vysoce urychlených částic, iontů. Obvykle sondy zapalují motory s klasickým palivem.

Iontové motory jsou výhodné, protože na stejný objem paliva dodávají 10 krát vyšší účinnost. To znamená, že sonda může být menší, nést méně paliva a start vyjde levněji.

Deep Space 1 je také známa tím, že si pomocí Autonomního navigačního systému může sama hledat cestu a tím pádem ji pozemní řídící středisko nemusí tolik pomáhat. Průlet kolem asteroidu byl poslední test tohoto systému.

Sonda Deep Space 1 zůstává funkční až do konce primární mise do 18. září a pokud bude rozhodnuto o prodloužení mise, může ještě v roce 2001 prolétnout kolem dvou komet.

(podle informací CNN z 29. 7. 1999 přeložil DH)